W będomińskim dworku mieści się obecnie Muzeum Hymnu Narodowego./ Fot. UG Nowa Karczma

Józef Wybicki herbu Rogala urodził się 29 września 1747 roku w Będominie. Był poetą, dramatopisarzem, kompozytorem, prawnikiem, dyplomatą i działaczem politycznym, uczestnikiem konfederacji barskiej i powstania kościuszkowskiego. Odznaczony Orderem Orła Białego, Orderem Świętego Stanisława oraz Legią Honorową I klasy. Jest autorem Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – dzisiejszego Mazurka Dąbrowskiego.

Fot. UG Nowa Karczma: W będomińskim dworku mieści się obecnie Muzeum Hymnu Narodowego.

Pieśń najpewniej powstała w dniach 16-19 lipca 1797 roku we włoskim miasteczku Reggio Emilia. Pierwszy raz została wykonana 20 lipca 1797 roku podczas pożegnania odchodzących z miasta legionistów generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Pieśń bardzo szybko zyskała popularność wśród żołnierzy i ludności, trafiła do Warszawy, Krakowa i innych miast dając wiarę w wolność. Śpiewana była podczas najważniejszych wydarzeniach w historii naszego kraju. W czasie powstania warszawskiego w 1944 roku węgierskie jednostki stacjonujące w Warszawie sympatyzowały z walczącymi Polakami. Orkiestra 5 węgierskiej dywizji rezerwowej odegrała dla warszawiaków Mazurka Dąbrowskiego na Ursynowie. Mazurek Dąbrowskiego wywarł ogromny wpływ na pieśni narodowe innych krajów. Dla Słowaków, Czechów, Chorwatów oraz Ukraińców Mazurek stał się wzorem do tworzenia własnych pieśni narodowych.

Od 26 lutego 1927 roku, Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. W Będominie, znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego w XVIII- wiecznym dworku gdzie urodził się Józef Wybicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.