fot. www.sxc.hu

Czy wszystkie starsze telewizory będą nadawały się na śmietnik? Kto będzie zmuszony kupić dekoder? Już za kilka dni zacznie się proces wyłączania nadajników naziemnej telewizji analogowej. Sprawdź, czy jesteś odpowiednio przygotowany

fot. www.sxc.hu

Przyczyny cyfryzacji

Cyfryzacja naziemnej transmisji sygnału telewizyjnego w Europie to rezultat konferencji, która odbyła się 2006 r. w Genewie. Polska zobowiązała się do wyłączenia nadajników analogowych w roku 2013.

Na zmianę transmisji analogowej na cyfrową zdecydowano się przede wszystkim z powodu większej wydajności: w jednym kanale telewizyjnym można nadawać nie jeden, ale kilka programów telewizyjnych, w tym również w jakości HD. To zwiększa ofertę dla widzów, pozwalając jednocześnie na optymalne wykorzystanie zasobów częstotliwości dla innych celów, np. bezprzewodowego Internetu.

 W jaki sposób chcesz odbierać telewizję cyfrową?

Z chwilą wyłączenia transmisji analogowej, stare odbiorniki telewizyjne i podłączone do nich anteny mogą przestać odbierać program. Należy zatem sprawdzić, czy telewizor jest wyposażony we właściwy dekoder do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, która w Polsce nadawana jest w systemie DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.

W przypadku, gdy okaże się, że posiadany telewizor nie spełnia wymogów technicznych potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, konieczny jest zakup osobnego dekodera lub zakup usługi telewizji kablowej czy satelitarnej, z tym tylko, że są to usługi płatne, podczas gdy oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Telewizja cyfrowa nie jest zatem żadną płatną platformą czy siecią kablową, lecz nowym systemem emisji i odbioru sygnału programów telewizyjnych (oraz cyfrowego radia).

 Ile zapłacimy za dekoder?

Stare telewizory nie pójdą na śmietnik do odbioru telewizji cyfrowej na analogowych telewizorach konieczny jest specjalny dekoder, który obsłuży DVB-T. Urządzenie to  kosztuje ok. 370 zł.

Należy również pamiętać, że telewizory zakupione przed 2008 r. w większości miały dekoder MPEG-2, nie zaś MPEG-4, wykorzystywany przez DVB-T. Posiadacze takich odbiorników będą musieli zakupić konwerter zwany set-top boksem. Jego koszt wynosi również kilkaset złotych.

Uwaga na oszustów

Badania wykazały, że większość Polaków nie wie, co zrobić, aby móc odbierać sygnał cyfrowy. To świetna okazja do nadużyć. Nieuczciwi sprzedawcy mogą zalecać zupełnie niepotrzebną wymianę instalacji antenowych. Szczególnie narażone są osoby starsze i samotne.

Terminy

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował harmonogram wyłączania nadajników naziemnej telewizji analogowej. Został on zaplanowany na okres od 7 listopada 2012 r. do 23 lipca 2013 r. Sygnał analogowy jako pierwszy zniknie 7 listopada 2012 w Lubuskiem. Odłączone zostaną nadajniki w Zielonej Górze i Żaganiu. 28 listopada ta sama operacja czeka urządzenia zlokalizowane w Gdańsku, Iławie i Poznaniu. Ostatnie mają zostać przeprowadzone w lipcu 2013.

www.cyfryzacja.gov.pl

Przydatne linki

Strona Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: http://www.cyfryzacja.gov.pl/

Strona KRRiT: http://www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa/

Strona UKE: http://www.polskacyfrowa.org/

Strona firmowa EmiTela: http://www.emitel.pl/

Strona do oceny odbioru: http://www.dvbtmap.eu/

Gdzie szukać pomocy?

Bezpłatna infolinia Ministerstwa Administracji Cyfrowej: 800 007 778

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.