"Moskwa Pietruszki"/fot. Bogna Kociumbas

W najbliższy weekend święto amatorskiego teatru w Wejherowie. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli trwać będzie 7 Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. A. Luterka. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

„Moskwa Pietruszki”/fot. Bogna Kociumbas

Już w najbliższy weekend rozpocznie się wejherowskie święto teatru amatorskiego „ W gobelinie wielokulturowość”. Prezentacjom teatralnym towarzyszyć będzie koncert poezji śpiewanej w wykonaniu kołobrzeskiej grupy „Cisza jak ta” oraz spektakl ”Moskwa Pietuszki” Teatru Stajnia Pegaza. – Do Polski barwnej i różnorodnej jak kolorowy gobelin chcieliśmy nawiązać, tworząc nasz projekt „W gobelinie wielokulturowości” – informuje dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolanta Rożyńska. – Każdy region w Polsce posiada swą odrębną historię dowodzącą, że kiedyś – dzięki egzystowaniu obok siebie odmiennych, prowadzących ze sobą dialog kultur – byliśmy narodem wielobarwnym. Do takiego obrazu Polski chcieliśmy powrócić, zapraszając zespoły i grupy teatralne do udziału w tym projekcie. Chcieliśmy sprowokować młodych ludzi do zadania sobie pytania o tożsamość współczesnego Polaka, o jego poczucie (lub jego brak) przynależności do regionu, w którym widoczne są wpływy różnych kultur.

Do tegorocznej edycji zgłoszono łącznie 20 zespołów i monodramów nie tylko z naszego powiatu, czy województwa, ale i z Polski. Gościć będziemy miłośników teatru z Rumi, Bolszewa, Gniewina, Sopotu, Lęborka, Gdańska, Chojnic, Choczni, jak również z Trzcianki czy Białej Podlaskiej. Będziemy mieli okazję obejrzeć 9 monodramów i 11 spektakli.

W piątek, w ramach imprez towarzyszących, zaplanowano koncert poezji śpiewanej w wykonaniu kołobrzeskiej grupy „Cisza jak ta”, która prezentuje nowoczesne i przebogate aranżacyjnie podejście do nurtu piosenki poetyckiej. Usłyszeć będzie można brzmieniem fletu, skrzypiec i saksofonu. Trzy gitary i delikatna perkusja są dopełnieniem muzycznego całokształtu.

Z kolei w sobotę uzupełnieniem przeglądu teatrów amatorskich będzie znakomity monodram Teatru Stajna Pegaza pt. „Moskwa Pietuszki” Wieniedikty Jerofiejewej w reżyserii Ewy Ignaczak. Wieniczka – intelektualista, pisarz, brygadzista, alkoholik. Lista jego wcieleń ma 125 km, z Moskwy do Pietuszek. Paradoksalnie, każda kolejna stacja oddala go od upragnionego celu, od utopijnego „raju”. Radosław Ciecholewski będzie przewodnikiem po wcieleniach głównego bohatera, które, zatopione w oparach alkoholu, ukazują zatarte granice między filozofią, kulturą, polityką. W tym karykaturalnym świecie, Homo viator niesie swój krzyż w poszukiwaniu równowagi między sercem a umysłem – między szarą rzeczywistością a zatraconym humanizmem.

W niedzielę dla uczestników „Luterka” organizatorzy przygotowali również warsztaty z Magdaleną Gajewską – od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. W rozmowie na temat swojego zawodu opowie ona młodym aktorom m.in. o procesie powstawania spektaklu widzianego z perspektywy scenografa, od samego jego początku, czyli pierwszych rozmów z reżyserem, aż po wynik finalny, czyli gotowe przedstawienie.

mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.