fot. sxc.hu

Projekty związane z rozwojem wsi w woj. pomorskim mają szanse otrzymać wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. Na ten cel przeznaczonych jest ok. 37 mln zł. Dotację dostaną co najmniej 142 projekty. W ramach konkursu złożono 192 wnioski.

fot. sxc.hu

Dofinansowania z UE otrzymają m.in. gminy, instytucje kultury, kościoły i organizacje pozarządowe na projekty związane z rozwojem wsi w woj. pomorskim. Projekty są dofinansowywane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007-2013. W województwie pomorskim na ten okres program dysponuje kwotą ponad 21 mln 633 tys. euro. Urząd Marszałkowski w ramach tego programu ogłosił trzy konkursy w roku 2009, 2010 i 2012. Do tej pory beneficjentom wypłacono ok. 57 mln zł, które wsparły projekty dotyczące budowy, przebudowy oraz wyposażenia m.in. placów zabaw, boisk, tworzenia centrów wsi oraz miejsc rekreacji i wypoczynku, a także odnawiania obiektów architektury sakralnej.

W ostatnim, trzecim konkursie zarząd województwa zatwierdził 163 projekty ze 192 złożonych. Z czego podpisanych umów zostanie 142, pozostałe 21 wniosków znajdzie się na liście rezerwowej. – „mają być podpisywane po zwolnieniu środków z poprzednich konkursów”. – informuje Piotr Jaśniewski z Departamentu PROW pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Zakwalifikowane projekty dotyczą m.in. zagospodarowania centrum miejscowości (m.in. Modrzejewo gm. Tuchomie, Żoruchowo gm. Główczyce, Dzierzgoń, Kiedrowice gm. Lipnice, Liniewko Kościerskie gm. Nowa Karczma). Mają być zbudowane trasy rowerowe m.in. w gminach Brusy i Linia oraz szlak pieszy łączący miejscowości Brzyno i Wierzchucino w gm. Krokowa. Dofinansowanie otrzymają też projekty dot. budowy boisk m.in. w Czarnej Dąbrówce, Szczypkowicach (gm. Główczyce), Warcinie (gm. Kępice), Lubieszewie (gm. Nowy Dwór Gdański), w Domatowie, Gnieżdżewie, Swarzewie, Silnie i Bruskowie Wielkim.

W ramach PROW unijne wsparcie otrzymały też parafie na remont kościołów m.in. w Sychowie, Lubochowie, Myślicach, Bągarcie, Kończewicach, Orłowie, w Lichnowach, Żarnowcu i Niedźwiedzicy.

Do tej pory dzięki PROW w województwie zbudowano, przebudowano lub wyposażono m.in. ponad 250 świetlic, domów kultury, obiektów sportowych i placów zabaw. Zbudowano także prawie 6 tys. km ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych oraz urządzono 27 parków i miejsc rekreacji. Dzięki unijnemu dofinansowaniu zostały odnowione np. kościoły w Wielu i w Łubnie, został utworzony Park Wiejski w Gardnie Wielkiej, powstał Klub Animacji Społecznej w Krzemieniewie oraz Międzypokoleniowe Wiejskie Centrum Aktywności w Bińczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.