www.kaszubi.pl

Reportaże, rozmowy, ilustracje dźwiękowe w języku kaszubskim i polskim usłyszymy w specjalnie utworzonym internetowym kanale radiowym Kaszubskie Radio Gdańsk. 

www.kaszubi.pl

Jego uruchomienie jest wielkim wydarzeniem zarówno dla samej rozgłośni jak i dla słuchaczy. Inspiracją dla powstania tego projektu była rosnąca popularność języka kaszubskiego oraz wyjście naprzeciw potrzebom kaszubskiej społeczności.

Dziś o godzinie 12.00 nastąpi oficjalne uruchomienie nowego kanału radiowego. Całodobowy program obejmie nie tylko audycje dokumentalne, reportaże i materiały dziennikarskie zrealizowane przez dziennikarzy Radia Gdańsk. Emitowane też będą nagrania sprzed dziesiątków lat z ważnych dla kaszubskiej społeczności wydarzeń, jak też rozmowy z osobami, które zaznaczyły się w przeszłości regionu. Jedynie archiwum Radia Gdańsk ma w swoich zasobach nagrania z ważnymi dla Kaszub i Pomorza osobami jak np. Lechem Bądkowskim.

W programie będą również wykorzystane aktualności, czyli Kleka oraz Magazyn Kaszubski. Radio Gdańsk na antenie swojego nowego kanału będzie także przypominać realizowane w studiach produkcje  m.in. bajki czytane przez Danutę Stenkę, Weronikę Korthals, Macieja Miecznikowskiego, Damrokę Kwidzińską, czy Rudiego Schuberta.

Będą też powieści autorstwa regionalnych twórców np. Życie i przygody Remusa – Aleksandra Majkowskiego i przede wszystkim muzyka ludowa, folkowa, jazzowa, poetycka, rockowa, popowa. A wszystko to w języku kaszubskim.

fot. Radio Koszalin

Audycje i programy kaszubskie przygotowuje także Radio Koszalin oraz należące do niego miejskie Radio Słupsk. Tam powstaje m.in. Magazyn Kaszubski, emitowany o godz. 19.45 w każdą niedzielę. W audycjach  m.in. relacje, komentarze, opinie, rozmowy. dziennikarze poruszają sprawy bieżące i przeszłość, mówią o sytuacji  mniejszości, problemach, życiu kulturalnym, zwyczajach i tożsamości narodowej Kaszubów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.