fot. skyscrapercity.com/Barto S

Po raz kolejny mieszkańcy Sopotu decydowali o kształcie budżetu obywatelskiego – czyli o najważniejszych inwestycjach, które będą realizowane w mieście. W niedzielę Sopocianie głosowali nad wcześniej zgłoszonymi wnioskami.

fot. skyscrapercity.com/Barto S

Prawie półtora tysiąca osób zaangażowało się w tworzeniu budżetu obywatelskiego Sopotu. To nie pierwszy raz, jak Sopocianie chcą być obecni przy podejmowaniu tak ważnych dla miasta decyzji. – W tegorocznej edycji udało nam się w dużym stopniu zaangażować organizacje społeczne, a ich projekty zyskały uznanie wśród mieszkańców. Dobrym kierunkiem, który należy w przyszłości rozwijać, jest możliwość głosowania za pośrednictwem Internetu. Na dziś nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile inwestycji będzie przewidzianych do realizacji, na ile starczy pieniędzy” – skomentował Bartosz Łapiński przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego. – W śród Sopocian jest duże poczucie odpowiedzialności za miasto i wysoki poziom świadomości obywatelskiej. To widać podczas tak ważnych przedsięwzięć jak konsultacje społeczne” – powiedział Marcin Skwierawski odpowiedzialny za przeprowadzenie konsultacji budżetowych w Sopocie.

Najwięcej głosów mieszkańcy Sopotu oddali na program segregacji odpadów komunalnych, który ma kosztować miasto 100 tys. zł. Kolejna inwestycja, która otrzymała najwięcej głosów, to warta 1,3 mln. złotych kontynuacja programu remontu elewacji sopockich kamienic. Około 20 tys. złotych przeznaczonych zostanie na odtworzenie punktów i wież widokowych w sopockim lesie. Również Sopocianie postawili na rekreację. po uzyskaniu środków zewnętrznych tj. 500 tysięcy zł podjęta zostanie rewitalizacja szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych oraz wytyczenie ścieżek edukacyjnych.- „Cieszy mnie, że mieszkańcy Sopotu w sposób bardzo świadomy dokonywali swoich wyborów, co widać na przykładzie inwestycji ogólnomiejskich – np. segregacja śmieci. Mieszkańcy Sopotu Górnego – gdzie mieszka zdecydowanie więcej osób starszych – głosowali np. za budową boiska ale również za wprowadzeniem zajęć sportowo-rekreacyjnych dla seniorów. To przykład, że Sopocianie myślą nie tylko o sobie, ale również dostrzegają potrzeby innych.

Przewidywaliśmy około 4 milionów złotych na zadania wynikające z budżetu obywatelskiego; dałoby to możliwość realizacji 2, w niektórych przypadkach 3 inwestycji w danym okręgu. Czeka nas ciekawa układanka budżetowa. Mieszkańcy Sopotu tak chętnie uczestniczą w konsultacjach społecznych, szczególnie tych budżetowych, ponieważ widzą efekty. Nie jest to głosowanie dla głosowania, a faktycznie każdy głos ma znaczenie i wymierne efekty. Serdecznie dziękuję za pracę członkom komisji, którzy poświęcili swój prywatny czas i mocno zaangażowali się w prace, jednocześnie zapraszam mieszkańców i radnych do pracy przy przyszłorocznych konsultacjach budżetowych w Sopocie” – powiedział Jacek Karnowski Prezydent Sopotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.