Fot. UM Wejherowo: W kopule wieży Kolegiaty odnaleziono skarb

Podczas remontu dachu wejherowskiej kolegiaty, dekarze odkryli w kopule wieży prawdziwy skarb. Znaleźli ręcznie spisaną historię Wejherowa, fotografie oraz monety z 1886 roku.

Fot. UM Wejherowo: W kopule wieży Kolegiaty odnaleziono skarb

Pracownicy remontujący dach i wieżę kościoła znaleźli w kopule metalową tubę, w której znajdowały się cenne historycznie dokumenty, między innymi zdjęcia, gazety – niemieckie i polski „Pielgrzym”, XIX-wieczne monety oraz ręcznie spisaną historię miasta. Ks. prałat Tadeusz Reszka, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Wejherowie, pokazał znalezisko Marianowi Kwapińskiemu, Pomorskiemu  Konserwatorowi Zabytków. 

Fot. UM w Wejherowie: Konserwator zabytków ogląda skarb

– Rzeczywiście mamy tu do czynienia ze skarbem historyczno-naukowym – powiedział Marian Kwapiński, Pomorski Konserwator Zabytków. – To cenne znalezisko, stanowi  wyciąg z archiwaliów opisujący historię kościoła – jego przebudowy, darczyńców, majstrów, którzy je prowadzili. Jest to skarb informacji historycznej i musi być on dostępny dla badaczy, specjalistów. Naszym obowiązkiem jest zachowanie tych dokumentów w dobrym stanie. Jest to niewątpliwie dziedzictwo, które zostało zdeponowane w tej wieży dla pokoleń.

Fot. UM w Wejherowie: Historia miasta spisana ręcznie

Wiadomo, że wieża Kolegiaty zbudowana została w 1754 roku, a rewitalizowana była w 1886 roku i wówczas umieszczono w niej dokumenty  zawierające spisaną na pergaminie historię miasta i państwa.

– W tubie złożone były także gazety z tego okresu, monety, które były wówczas w obiegu, a także fotografia ówczesnego papieża Leona XIII i proboszcza parafii – mówi ks. Tadeusz Reszka. – Po 124 latach znajdujemy ten skarb. Dokumenty poddane zostaną analizie przez specjalistów. Mam nadzieję, że pozostaną, oczywiście po odpowiednich zabiegach, w naszym kościele. 

Fot. UM w Wejherowie: Goście oglądają znalezisko

Ks. Prałat zaprosił prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta wraz ze współpracownikami, aby zaprezentować odnaleziony w kościele skarb.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.