fot. Akcji „Stawka większa niż 8 mld”, symboliczny przemarsz organizacji samorządowych z Placu Trzech Krzyży na ulicę Wiejską/Mikołaj Śmiarowski

Związek Miast Polskich rozpoczyna wojnę z rządem o większy udział samorządów w podatkach z PIT-u i CIT-u. W ciągu ostatnich lat państwo zrzuciło dużą część swoich obowiązków na samorządy. W ślad za nimi nie poszły jednak pieniądze. Samorządowcy wyliczyli, że państwo oszukało gminy już na osiem miliardów złotych.

fot. Akcji „Stawka większa niż 8 mld”, symboliczny przemarsz organizacji samorządowych z Placu Trzech Krzyży na ulicę Wiejską/Mikołaj Śmiarowski

Związek Miast Polskich wyliczył, że w ciągu ostatnich sześciu lat z powodu zmian ustawowych, budżet państwa przekazał wszystkim samorządom o osiem miliardów złotych mniej niż liczyły miasta, gminy i powiaty. Mniejsza dotacja z budżetu państwa to nie koniec problemów samorządów. W tym samym czasie państwo przerzuciło bowiem na ich barki wiele nowych zadań.

 Zmniejszenie subwencji z budżetu państwa odczuły zarówno samorządy bogate jak i te mniej zamożne. Zarząd Związku Miast Polskich, który zebrał się w Słupsku, chce zmusić rząd do przekazywania samorządom większych subwencji. Zdaniem samorządowców państwo w ciągu najbliższych sześciu lat powinno oddać gminom zabrane podstępnie osiem miliardów złotych.

 Samorządowcy chcą, aby rząd zrekompensował ich straty większymi wpływami z PIT-u i CIT-u. Związek Miast Polskich zebrał w całym kraju już 280 tysięcy podpisów poparcia. Tym samym zmusił parlament do zajęcia się problemem. Samorządowcy ostrzegają, że lekceważenie problemu przez rząd, doprowadzi wkrótce do zapaści finansowej wielu gmin. Najlepszym przykładem jest gwałtownie zmniejszająca się wartość inwestycji. W tym roku polskie samorządy zainwestowały 44 miliardy złotych. Według prognoz za dwa lata wydadzą na inwestycje już sześćdziesiąt procent mniej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.