Akcja saperów Marynarki Wojennej na osiedlu Kępa Oksywska (foto: R. Pioch)

8 października saperzy Marynarki Wojennej podjęli i zabezpieczyli 50-kilogramową bombę lotniczą. Niewybuch został odnaleziony w piwnicy domu jednorodzinnego na gdyńskim osiedlu Kępa Oksywska. Zostanie zdetonowany na poligonie lądowym. Tego samego dnia saperzy MW interweniowali jeszcze trzykrotnie podejmując dwa granaty moździerzowe 82 i pocisk artyleryjski.

Akcja saperów Marynarki Wojennej na osiedlu Kępa Oksywska (foto: R. Pioch)

 Bomba lotnicza została odkryta podczas pogłębiania piwnicy w domu jednorodzinnym w Gdyni przy ulicy Kępa Oksywska. Przed rozpoczęciem działań we współdziałaniu z policją przeprowadzono ewakuację mieszkańców w promieniu 200 metrów od miejsca znaleziska. Wezwany partol rozminowania z 43 Batalionu Saperów z Rozewia pod dowództwem chor. mar. Marcina Stańczyka wydobył i zabezpieczył niewybuch. Zostanie on unieszkodliwiony na poligonie lądowym. Ekspertyza potwierdziła, że była to 50-kilogramowa niemiecka bomba lotnicza z czasów II wojny światowej.

fot. Marynarka Wojenna/R. Pioch

Tego samego dnia marynarze-saperzy interweniowali jeszcze 3 krotnie podejmując 75 mm pocisk artyleryjski przy ulicy Saperów na Wzgórzu Św. Maksymiliana oraz dwa 82 mm granaty moździerzowe w Gdyni Chyloni przy ulicy Marszewskiej i w Dębogórzu.

Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne oddziały saperskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.