fot. Marynarka Wojenna

Dwanaście granatów moździerzowych kalibru 82 mm w szczątkach drewnianej skrzyni na głębokości jednego metra pod ziemią – na takie znalezisko natrafiono 6 października 2012 przy ulicy Zapolskiej w Gdyni Pogórzu. Na miejsce wezwano saperów Marynarki Wojennej, którzy wydobyli i zabezpieczyli niewybuchy.

fot. Marynarka Wojenna

Granaty zostały odkryte podczas prowadzenia wykopów pod rury kanalizacyjne. – Saperski „nos” i szczątki skrzyni podpowiadały, że to nie wszystko – mówi chor. Marcin Stańczyk – dowódca patrolu. Nie miałem najmniejszych wątpliwości, że jeszcze coś znajdziemy. I tak też się stało. Wystarczyło lekko odsunąć ziemię i naszym oczom ukazało się 10 pozostałych granatów moździerzowych – dodaje dowódca patrolu rozminowania. Patrol saperski z 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Rozewia zabezpieczył granaty, które zostaną zdetonowane na poligonie lądowym MW.

fot. Marynarka Wojenna

Dla 43 Batalionu Saperów była to dla już 224 interwencja w 2012 roku, podczas której unieszkodliwiali niebezpieczne obiekty zalegające jeszcze od II wojny światowej w pasie wybrzeża i na lądzie. Marynarka Wojenna utrzymuje w gotowości do działań zarówno patrole saperskie operujące na lądzie i w strefie brzegowej, jak i specjalistyczne okręty przeciwminowe oraz grupy nurków-minerów, które prowadzą natomiast operacje unieszkodliwiania niebezpiecznego arsenału na morzu. Jedną z większych akcji przeprowadzonych w ostatnim czasie (wrzesień 2012) było unieszkodliwienie kilkunastu niemieckich torped, które zalegały na dnie Zatoki Gdańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.