fot. sxc.hu

W Szkole Podstawowej nr 3 w Lęborku powstała nowoczesna stołówka. Dzieci będą jadły zdrowe obiady, bez dodatku tłuszczu i soli.

fot. sxc.hu

Lęborska stołówka dla uczniów jest chyba jedną z najnowocześniejszych w regionie. Została stworzona przy okazji budowy świetlicy środowiskowej. Wszystkie urządzenia są energooszczędne i dostosowane do przygotowywania potraw bez użycia tłuszczy i przypraw. Taką decyzje na dyrekcji szkoły wymusiła część rodziców, która martwiła się o zdrowie najmłodszych.

Jeszcze jednym powodem wprowadzania zdrowych obiadów w szkole był wynik eksperymentu, jaki przeprowadzono wśród uczniów. Sprawdzono, co dzieci jedzą na drugie śniadanie. Okazało się, że z trzydzieściorga uczniów tylko kilkoro miało kanapki. Reszta przyniosła batony.

Dyrektorka szkoły chcąc sama przekonać się jak smakują potrawy przygotowywane bez tłuszczu i przypraw wzięła udział w specjalnych pokazach w Gdańsku. Okazało się, że wszystko smakowało bardzo dobrze. Teraz szykowane są pogadanki z uczniami i rodzicami w celu zachęcenia najmłodszych do spożywania tego typu potraw.

Jak wynika z wyliczeń zdrowa kuchnia wcale nie jest droga. Dwudaniowy obiad będzie kosztował około 2,5 – 2,8 zł, czyli miesięczny koszt wykupienia potraw dla jednego dziecka to około 50 zł. Rodzice mogą też liczyć na pomoc gminy i szkoły.

Stołówka w SP nr 3 ruszy z początkiem listopada. Potrawy będą przygotowywały dwie kucharki, które już przeszły szkolenia z zakresu obsługi nowego sprzętu. Szkoła nauczy uczniów już od najmłodszych lat nawyku zdrowego odżywiania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.