fot. nadesłane

W sobotę, 15 września w Baninie miał miejsce jubileuszowy, X Zjazd Kaszubskich Śpiewaków. ZKS jest coroczną imprezą Rady Chórów Kaszubskich, zrzeszającej kilkanaście chórów śpiewających po kaszubsku.

fot. nadesłane

Do Banina przybyły: „Strzelenka” z Tuchomia- dyr. Karol Krefta, „Pięciolinia” z Lini- dyr. Jan Szulc, „Morzanie” z Pierwoszyna- dyr. prof. Przemysław Stanisławski,  „Jubileum” z Żelistrzewa- dyr. Anna Łukasik, Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa- dyr. Zofia Kamińska, „Nadolanie” z Nadola- dyr. Ilona Kowalczyk, „Harmonia” z Wejherowa- dyr. Maciej Baran, „Lutnia” z Luzina- dyr. Tomasz Fopke, „Kaszubki” z Chwaszczyna- dyr. Szymon Chyliński oraz „Chòranka” z Banina- dyr. Urszula Hejmowska.

Po mszy kaszubskiej prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki podziękował Radzie Kaszubskich Chórów za jej działalność na rzecz rozwoju kultury kaszubskiej, w tym coroczną oprawę Zjazdu Kaszubów,  i wręczył dyplomy, książki i szaliki kaszubskie, m.in. I Dyrygent RKCH 2012 Ilonie Kowalczyk oraz wiceprezesowi RKCH Ryszardowi Nalepce. Kaszubska brać śpiewacza gorąco przyjęła wystąpienie prezesa Grzędzickiego- pierwsze w dziesięcioletniej historii zjazdów. Podczas koncertu w kościele artyści sprawili się pięknie. Pokazali bardzo zróżnicowany repertuar.

Poszczególne chóry zaśpiewały po trzy utwory w języku kaszubskim, wspólnie zaś „Kaszëbską Królewą” i Hymn Kaszubskich Śpiewaków- „Zemia rodnô” Jana Trepczyka. Kilka utworów po raz pierwszy wykonano tego dnia publicznie.

W sali św. Floriana w banińskiej remizie siedząc przy biesiadnym stole usłyszeliśmy kilka współczesnych piosenek kaszubskich w wykonaniu miejscowych zespołów: „Spiéwné Kwiôtczi” oraz „Młodzëzna”/”To i owo”.  Grała również Gminna Orkiestra Dęta GOK w Żukowie. Z okazji zjazdu Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Baninie wydało książeczkę pt. „Jan Trepczyk a współczesny kaszubski ruch śpiewaczy” autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego, który również poprowadził zjazd w Baninie. Prezes oddziału ZK-P w Baninie, Witold Szmidtke wręczył obecnym śpiewakom egzemplarze promocyjne wydania.

fot. nadesłane

Zjazd Kaszubskich Śpiewaków ma charakter wędrujący. Co roku chóry losują wyrzeźbioną w drewnie Wędrowną Lutnię. W ubiegłym roku Lutnię wylosował chór „Chòranka” z Banina, stąd tegoroczny zjazd odbywał się w Baninie.

Rada Chórów Kaszubskich połączonymi siłami chórów – członków Rady w liczbie prawie pół tysiąca głosów zapewnia co roku oprawę muzyczną ważnych dla kaszubskiej społeczności kaszubskiej wydarzeń, m.in. Zjazdów Kaszubów, Dnia Jedności Kaszubów oraz dwóch największych odpustów na kalwarii Wejherowskiej (w tym roku po raz pierwszy także odpustu w Swarzewie). Dotychczas kaszubscy śpiewacy spotykali się na kolejnych Zjazdach w: Luzinie-Barłominie, Parchowie, Wejherowie, Lini, Redzie, Mechelinkach, Żukowie i Chwaszczynie- Tuchomku oraz w Rumi.

Impreza w Baninie zorganizowana została przez chór „Chòranka” i Radę Chórów Kaszubskich. Współorganizacja: Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie odział w Baninie oraz parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie. Współpraca: Sołtys i Rada Sołecka Miszewa, Koło Gospodyń Wiejskich w Miszewie, Szkoła Podstawowa w Baninie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Baninie. Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Gminy Żukowo oraz dzięki wsparciu Powiatu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.