fot. Sławomir Łukaszuk

Pod koniec sierpnia br. rozpoczęły się badania archeologiczne kolejnego fragmentu kwartału dawnej zabudowy przy Pl. Pokoju w Lęborku. Rejon ten znajduje się w granicach dawnego miasta lokacyjnego, stąd konieczność przeprowadzenia takich badań.

fot. Sławomir Łukaszuk

Obecne prace objęły fragment pierzei graniczący z PL. Pokoju i ul. Waryńskiego. Prace wykonuje Agencja „DART” Jacek Gzowski z Gdańska. Firma ma 12 miesięcy na przeprowadzenie badań, a potem w ciągu 6 miesięcy sporządzi dokumentację. Oczom przechodniów ukazały się już piwnice domów, które stały niegdyś w tym miejscu. Archeolodzy, podobnie jak w przypadku wcześniej przebadanego fragmentu terenu, znaleźli trochę przedwojennej ceramiki i innych przedmiotów. Z punktu widzenia badaczy nie są to szczególnie cenne znaleziska, archeolodzy liczą jeszcze na starsze znaleziska – na obszarze dawnych podwórek za niegdysiejszymi kamienicami.

Wiosną tego roku przeprowadzone zostały badania archeologiczne pierwszego fragmentu kwartału, graniczącego z ul. Armii Krajowej i Pl. Pokoju. Prace wykonywała Firma Archeologiczna „ARTEFAKT” z Radomska. Mieszkańcy mogli przyjrzeć się efektom prac archeologów i zobaczyć dobrze zachowane piwnice – pozostałości przedwojennych kamienic. Znalezione zostały przedmioty codziennego użytku, odkryto pochodzące z wcześniejszych wieków palenisko. Firma Artefakt przygotowuje sprawozdanie z przeprowadzonych prac archeologicznych.

W kwartale przy pl. Pokoju wydzielonych zostało 10 nieruchomości gruntowych, które przeznaczone są po przebadaniu archeologicznym do sprzedaży i zabudowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.