fot. nadesłane

Jednym z plonów II Festiwalu Filmów Kaszubskich jest film dokumentalny „Od Pani Swarzewskiej do Lewoczy”. Film realizowany był przez sześć lat. ujmuje zdjęcia ze sławetnej pielgrzymki Kaszubów na Giewont (2006) oraz z ubiegłorocznej pielgrzymki do Lewoczy.

fot. nadesłane

Są tam też pokazane sanktuaria w Sianowie, na Jasnej Górze i w Ludźmierzu. Przede wszystkim jednak ukazuje historię i specyfikę sanktuarium Królowej Morza w Swarzewie.

Głównym bohaterem filmu jest ks. prof. Jan Perszon, wieloletni kierownik Pielgrzymki Kaszubskiej na Jasną Górę. On tez był bohaterem spotkania filmowego w Miszewku, które odbyło się 19 lipca br. Wytworzył na nim wspaniałą atmosferę. Spotkanie to na wielu widzach festiwalu wywarło niezapomniane wrażenie. poprzedzone zostało prapremierą filmu „Od Pani Swarzewskiej do Lewoczy”, który także przyjęty był owacyjnie. Organizacja festiwalu i zaprojektowanie projekcji filmu tuż przez wymarszem XXXI kompanii spowodowało spiętrzenie prac przy montażu obszernego materiały. razem do dyspozycji było około 12 godzin tak zwanej „surówki”. Produkt finalny liczy 37 minut. Ukazuje historię i teraźniejszość sanktuarium w Swarzewie, historię 30 lat Pielgrzymki Kaszubskiej oraz najsłynniejsze z nich na Giewont i do słowackiego sanktuarium maryjnego w Lewoczy.

Drugą publiczną projekcję zorganizowano w sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie dla tegorocznych pielgrzymów zdążających do Częstochowy. Kościół był zapełniony po brzegi. Film przyjęty był bardzo ciepło. Część nielicznego nakładu natychmiast „powędrowała” wraz z pielgrzymami, druga część nieco później trafiła na północ Kaszub za sprawą proboszcza ze Starzyna, ks. Jana Plotke. Pozostałe płyty można jeszcze nabyć w siedzibie ZKP Banino (tel. 601691652).

(jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.