fot. MBP

Dotychczasowy Program Rozwoju Kultury w Rumi zakładał lata 2004 – 2012. Przyszedł czas na jego podsumowanie oraz przymiarki do stworzenia nowego na kolejne lata.

fot. MBP

Przedstawiciele gminy Rumia, organizacje pozarządowe oraz instytucje działające w zakresie kultury w Rumi spotkały się w MDK przy ulicy Mickiewicza. Celem spotkania było omówienie sporządzonego osiem lat temu Programu Rozwoju Kultury oraz praca nad tworzeniem nowego. Na spotkaniu Marcin Fuchs, zastępca burmistrza miasta przedstawił podsumowanie dokonań w zakresie kultury i jej rozwoju w latach poprzednich. Z założeń programowych na lata 2004-2012 udało się m.in. uruchomić nowoczesną filię Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się przy ulicy Górniczej, organizacje pozarządowe z roku na rok działają prężniej zdobywając środki z zewnątrz, ponadto powstają co róż nowe stowarzyszenia działające na rzecz kultury w mieście. Do sieci instytucji działających na rzecz kultury w mieście Marcin Fuchs zalicza również Multikino w Galerii Rumia.

Częściowo zrealizowanym pomysłem było zagospodarowania Zagórskiej Strugi – wzdłuż rzeki powstaje malownicza trasa spacerowa. Adaptacja antresoli na hali MOSiR, która służy do organizacji różnego typu przedsięwzięć kulturalnych również w części spełniła założony cel. W podsumowaniu znalazły się również projekty, których w przeciągu ośmiu lat nie udało się zrealizować. – Nie powstał Ośrodek Kultury „Caritas”, który miał funkcjonować w zaadaptowanych pomieszczeniach dawnej kotłowni. Mimo to, placówka Caritasu prowadzi dla swoich podopiecznych liczne zajęcia związane z kulturą. Również nie powstało Regionalne Centrum Kultury, a co za tym idzie nie przekształcono MDK w Muzeum Miasta i Pałac Ślubów (red. sala Urzędu Stanu Cywilnego). – wymieniał w prezentacji Fuchs.

W swoich działaniach władze miasta oraz instytucje kulturalne bardzo aktywnie współpracują m.in. ze Zrzeszeniem Kaszubsko Pomorskim w celu kultywowania i rozwijania regionalnych tradycji kulturowych. Ponadto w placówkach kultury – MDK, DKSM”J”, MBP organizowane są przedstawienia teatralne lub spotkania ze znanymi artystami scenicznymi, z sukcesami prowadzona jest edukacja muzyczna na terenie Rumi. Na uwagę zasługuje orkiestra Gimnazjum nr 1. Również w Rumi co podkreślił w swoim wystąpieniu wiceburmistrz swoją ofertę rozwija MBP, która wychodzi ze swoją ofertą kulturalną „w teren” organizując akcje typu : Czytanie pod Chmurką, Czytanie na Ramie. Współpracując z innymi podmiotami oferuje swoim klientom – Kartę do Kultury. Ponadto organizuje liczne wystawy, koncerty i spotkania z autorami książek.

W 2011 roku powstało w Rumi Stowarzyszenie Pasjonat, które z zapałem i wielka energią zabrało się do popularyzowania malarstwa. Również swoje zasługi ma Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku z jego sekcją malarską, która rozwija wśród seniorów ich talent malarski.

Nowy Program na kolejna lata ma powstać przy współpracy mieszkańców miasta, organizacji pozarządowych, miejskich obiektów kulturalnych oraz samorządowców. Na październikowej sesji ma być przedstawiona wstępna wersja programu. Wcześniej jednak mieszkańcy będą mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat kultury w Rumi na podstawie rozdawanych ankiet.

1 KOMENTARZ

  1. rozwój kulturalny, że ho ho wiejskiej świetlicy tylko brakuje hahahahahahahahahah prowincjonalna pustynia kulturalna ot co! i jeszcze sale urzędu miasta chcą wcisnąć w kulturę – poszaleli – no ale pewnie im bliżej wyborów tym więcej radnych na wystawach tssssssss

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.