fot. Wikimedia

Po trzech miesiącach pobytu w morzu żaglowiec szkolny Marynarki Wojennej ORP „Iskra” wraca do kraju. Na pokładzie tej jednostki szkoliły się dwie grupy podchorążych. W pierwszej fazie rejsu słuchacze II roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii MW odbywali praktykę nawigacyjno–astronomiczna, a w drugiej słuchacze I roku AMW przechodzili praktykę marynarską.

fot. Wikimedia

ORP „Iskra” wziął także udział w regatach „THE TALL SHIPS’ RACES 2012″. Trasa rejsu przebiegała przez Morze Bałtyckie, Morze Północne i Morze Śródziemne. Żaglowiec przebył łącznie blisko 8 tysięcy mil morskich. ORP „Iskra” wejdzie do gdyńskiego portu wojennego w poniedziałek, 3 września, o godzinie 10:00.

Żaglowiec ORP „Iskra” wyszedł z gdyńskiego portu wojennego  4 czerwca o godzinie 13:00. W pierwszym etapie rejsu praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbywało 25 słuchaczy II roku WNiUO AMW. Mieli również okazję zapoznania się z portami: Szczecin, Portsmouth, Funchal, Barcelona, Saint Malo i Brest. Szkolenie prowadzono w całodobowym systemie wacht morskich. W praktyce prowadzili bezpieczną nawigację, wykorzystywali i obsługiwali okrętowe urządzenia nawigacyjne, określali prognozę pogody oraz poznawali możliwości wykorzystywania w nawigacji zjawisk astronomicznych i ciał niebieskich. Ponadto określali i uwzględniali w nawigacji prądy i pływy, poznawali nawigacyjną charakterystykę wybrzeży i akwenów oraz jakie zasady i przepisy obowiązują podczas wejść do portów zagranicznych.

Drugi etap obejmował praktykę marynarską. Uczestniczyło w nim 32 słuchaczy I roku AMW. Odwiedzili oni porty: Brest, La Coruna, Dublin.  Przeszli praktyczne szkolenie morskie. Zapoznali się z warunkami nawigacyjno-hydrograficznymi i hydrologiczno-meteorologicznymi na akwenach objętych trasą rejsu. Podchorążowie doskonalili swoje umiejętności w pełnieniu wacht morskich, obsłudze urządzeń, sprzętu i takielunku okrętu podczas długotrwałego pływania. Wzięli również udział w regatach „THE TALL SHIPS’ RACES 2012″.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.