fot. GK

Uwaga na karliki! Nasi czytelnicy przysłali zdjęcia nietoperzy, które postanowiły spędzić noc w ich domach lub na tarasach. Takie przypadki miały ostatnio miejsce m.in. w Słupsku i Gdyni-Orłowie. 

fot. GK

Ten karlik postanowił przespać się pod złożonym parasolem na tarasie jednego z domów w Słupsku. Odpoczywał cały dzień, a wieczorem znowu wyruszył na łowy. – Nieźle mnie przestraszył, bo naprawdę nie spodziewałam się w domu takiego gościa – mówi Ewa Dąbrowska, czytelniczka GK ze Słupska.

fot. GK

Karliki są bardzo małe – długość ich ciała nie przekracza 5 cm, zaś rozpiętość skrzydeł wynosi 20 cm. Ten mały nietoperz waży zaledwie 4-6 g. Często lata już o zmierzchu i chętnie żyje w pobliżu osiedli ludzkich. Samice tworzą kolonie letnie liczące  50-500 osobników pod okapami, w szczelinach murów, lub belek nośnych, w dziuplach lub pod korą. Karliki zimują w zakamarkach budynków, na wieżach, w kościołach i jaskiniach, a nawet w domach za obrazami. Największe zimowisko karlika malutkiego w Środkowej Europie znajduje się na Słowacji. Corocznie w tamtejszych jaskiniach zimuje  35 – 40 tysięcy osobników tego gatunku. Wszystkie nietoperze w Polsce są objęte całkowitą ochroną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.