fot. www.sxc.hu

To że polski rynek zalewają produkty z Chin widać na każdym kroku. A czy coś my możemy zaoferować Ch.R.L. (Chińskiej Republice Ludowej)? Otóż okazuje się że tak – złom. Armatorzy coraz częściej ładują ten surowiec na statki, które wracają do Azji.

fot. www.sxc.hu

W Chinach jest, jak się okazuje, zapotrzebowanie na złom – informuje Puls Biznesu. Statki płynące do Państwa Środka wracają puste. Armatorzy głowią się więc, czym je zapełnić. I znaleźli chodliwy towar: złom. O tym, że nie jest to zły biznes, świadczy fakt, że jedna z firm złomowych chce kupić gdyńskie tereny z nabrzeżem po Stoczni Nauta, by tam składować odpady, ładować na statki i wysyłać do Chin. – czytamy w PB. Jak podaje PB z transakcji raczej nic nie wyjdzie, bo miasto jest bardziej zainteresowane zmianą statusu tego terenu — z przemysłowego na budowlane.

Niemniej przedsiębiorcy podkreślają, że ten nietypowy projekt to dowód rosnącego zainteresowania eksportem złomu do Azji. Armatorzy wolą dostać parę dolarów za tonę złomu, niż płynąć do Azji bez niczego. — W ostatnich miesiącach mieliśmy dwie podwyżki cen złomu. Tona dziś kosztuje około 1,2 tys. zł. Surowca na rynku brakuje, a Chiny chętnie go kupują. Armatorzy, nie chcąc wracać „na pusto”, są gotowi ładować złom do kontenerów i zawozić go z Polski do Chin za kilka dolarów od tony — mówi Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognoru, którego huty są zasilane złomem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.