Fot. Marynarka wojenna: ORP Orkan

W Gdyni i Ustce obchody 92. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP. To wyjątkowa okazja by w ten weekend  zwiedzić okręt  rakietowy ORP Orkan  i niszczyciela min  ORP Czajka.  

Fot. Marynarka wojenna: ORP Orkan

Oba okręty  na co dzień stacjonują w porcie wojennym w Gdyni, ale w sobotę i niedzielę specjalnie dla zwiedzających przycumują przy Skwerze Kościuszki.  Niszczyciel min ORP Czajka jest unikatowy, ponieważ łączy w sobie cechy trałowca i niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskał dzięki kompleksowej modernizacji. Od 2002 roku na stałe operuje w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.  Z kolei okręt rakietowy ORP Orkan to jedna z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Posiada rakiety RBS-15, radary wykrywania i kierowania ogniem, a także zestawy artyleryjskie AK-176  i AK-630 oraz wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych S-2M. Tego typu okręty wykorzystywane są głównie do prowadzenia ataków rakietowych, osłony okrętów i jednostek cywilnych na morzu. ORP Orkan brał udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m.in. Strong Resolve i  Baltops.

Fot. Marynarka Wojenna: ORP Czajka

Prezentacja okrętów Marynarki Wojennej to jedno z głównych wydarzeń obchodów 92. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej. Okręty zacumują przy Skwerze Kościuszki, na pokład będzie można wejść w sobotę i niedzielę w godz. 10-16.

Uroczystości związane z 92. rocznicą odtworzenia Marynarki Wojennej RP odbędą się w niedzielę w Gdyni. Główna ceremonia rozpocznie się o godz. 12.00 przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tego dnia zostaną odsłonięte pomnik i płyta poświęcone śp. admirałowi floty Andrzejowi Karwecie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.