fot.Barszcz Sosnowskiego przy linii kolejowej w Kołobrzegu/wikipedia

Burmistrz miasta Rumi Elżbieta Rogala-Kończak ostrzega mieszkańców przed coraz częściej notowanymi w Polsce oparzeniami przez toksyczną roślinę. Barszcz Sosnowskiego przypomina wyrośnięty koper objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

fot.Barszcz Sosnowskiego przy linii kolejowej w Kołobrzegu/wikipedia

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczną rośliną dla człowieka i zwierząt. Ma silne właściwości toksyczne i alergizujące. Związki zawarte w roślinie w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletu, powodują oparzenia II i III stopnia. Spożycie przez zwierzęta zielonych roślin może spowodować stan zapalny przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna.

Gatunek okazał się bardzo kłopotliwym przybyszem, ponieważ sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne, jest niezwykle trudny do zwalczenia, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Roślinę można znaleźć m.in. na polach, poboczach dróg, w parkach i zdziczałych sadach, obrzeżach lasów. W Rumi w przypadku zauważenia tej rośliny UM prosi mieszkańców o informację do Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomości i Rolnictwa.

wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.