fot. Z przygotowań do pokazu/kpt. mar. Mariusz Kalinowski

Samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Pilotaż indywidualny i zespołowy, prezentacja elementów działań zwalczania okrętów podwodnych i poszukiwawczo – ratowniczych. To wszystko będzie można zobaczyć na jedynych w kraju pokazach lotniczych nad morzem w Darłowie. Pokazy będzie można oglądać z plaży wschodniej.

fot. Z przygotowań do pokazu/kpt. mar. Mariusz Kalinowski

We wtorek, 14 sierpnia, o godzinie 12.00, na darłowskim rynku rozpoczną się uroczystości związane z prezentacją nowego sztandaru 44. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz 50-letnią historią lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie. O godzinie 14.00 odbędą się jedyne w kraju pokazy lotnicze nad morzem. Przewidziane na blisko 2 godziny loty będzie można obserwować z plaży, po wschodniej stronie główek portu w Darłowie. Pokazy rozpoczną samoloty Sił Powietrznych Szwecji JAS 39 Gripen, następnie w powietrzu zobaczymy samoloty polskich Sił Powietrznych Su-22 i MiG-29 oraz śmigłowiec Mi-24 z Wojsk Lądowych.

Około godziny 14.30 rozpocznie się blok morskich pokazów. Otworzy go śmigłowiec pokładowy SH-2G. Jego załoga zaprezentuje między innymi elementy pilotażu wykorzystywane podczas działań zwalczania okrętów podwodnych i radiolokacyjnego wskazywania celów. Następnie w indywidualnym pilotażu zobaczyć będzie można śmigłowiec Mi-2. Kolejnym elementem pokazów będzie pilotaż zespołowy oraz elementy działań poszukiwawczo ratowniczych w wykonaniu załóg samolotów patrolowo – rozpoznawczych Bryza.

Po ich zakończeniu załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R zaprezentuje operację podjęcia rozbitka z wody i przekazania go na jednostkę Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Tajfun, a załoga śmigłowca Mi-14PŁ – elementy działań zwalczania okrętów podwodnych. Pokazy zakończą zespołowo samoloty i śmigłowce 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

 44. Baza Lotnictwa Morskiego powstała 1 stycznia 2011 roku po przeformowaniu 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej i włączeniu w jej struktury 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. Do głównych zadań bazy należy rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Jednostką dowodzi kmdr pil. Jarosław Andrychowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.