Fot. gaz-system.pl/R.Nater

Trzy nowe gazociągi wybuduje na Pomorzu spółka Gaz-System. Inwestycja będzie kosztować aż 8 mld zł – z tego 2 mld zł  da nam Unia Europejska. Zwiększy się za to bezpieczeństwo dostaw gazu.

Fot. gaz-system.pl/R.Nater

Bezpieczne dostawy gazu mają zapewnić  w kraju i na Pomorzu gazociągi Włocławek-Gdynia i Szczecin-Gdańsk oraz połączenie podziemnego zbiornika gazu w Kosakowie koło Gdyni z siecią przesyłową.  Gazociąg Szczecin-Gdańsk będzie miał długość 265 km, a jego budowa kosztować ma 930 mln zł. W Pomorskiem będzie przebiegał od węzła w Gdyni-Wiczlinie do Słupska. Realizacja tej inwestycji ma się rozpocząć pod koniec 2011r. i zakończyć w 2013 r. Tym gazociągiem do województwa pomorskiego dostarczany będzie gaz z terminala gazowego w Świnoujściu. Spółka Gaz – System S.A., otrzymała  na ten cel 430 mln złotych ze środków Unii Europejskiej.

–  Łączna wartość dofinansowania naszych projektów w ramach kilku programów UE sięga blisko 2 mld zł, przy nakładach inwestycyjnych na poziomie 8   mld zł. Pozyskanie środków unijnych pozwoli nam znacząco obniżyć wydatki na zaplanowane projekty, a to oznacza niższe koszty przesyłu dla odbiorców gazu – powiedział PAP Jan Chadam, Prezes Zarządu Gaz-System S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.