www.plk-sa.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na dofinansowanie modernizacji linii kolejowej Warszawa – Gdynia na odcinku liczącym ponad 100 km, przebiegającym przez Iławę i Malbork. Kwota dofinansowania tej inwestycji to blisko 1,4 mld zł. Po zakończeniu inwestycji podróż z Warszawy do Gdyni ma się skrócić do mniej niż 3 godzin.

www.plk-sa.pl

Modernizacja linii kolejowej z Warszawy do Gdańska to największa obecnie prowadzona inwestycja kolejowa w Polsce. Linia liczy około 350 km długości i została podzielona na kilka obszarów inwestycyjnych. Dofinansowanie obejmuje modernizowany od 2011 roku odcinek o długości 103 km między Szymankowem a Zajączkowem Lubawskim. Prace prowadzone w ramach projektu zakładają wymianę ponad 200 km torów, przebudowę, remont i budowę ponad 280 obiektów inżynieryjnych – 6 mostów kolejowych, 3 mostów drogowych, 25 wiaduktów kolejowych, 18 wiaduktów drogowych, 220 urządzeń do odpłaszania zwierząt oraz 8 przejść dla pieszych pod torami. Projekt zakłada również likwidację 68 przejazdów kolejowych i przejść dla pieszych w poziomie szyn co pozwoli podwyższyć bezpieczeństwo na modernizowanym odcinku.

 Linia kolejowa na całej długości będzie wyposażona w komputerowe sterowanie ruchem kolejowym, co pozwoli na dalsze podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Najważniejszym efektem modernizacji linii będzie podwyższenie maksymalnej prędkości – pociągi pasażerskie przyśpieszą ze 120 km/h do 160 km/h, a nowoczesne składy dalekobieżne do 200 km/h, co docelowo przyniesie skrócenie czasu podróży z Warszawy do Gdyni w czasie poniżej 3 godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.