Kryzys na rynkach finansowych na całym świecie spowodował znaczącą redukcję zatrudnienia. W Polsce możliwość podjęcia pracy przez emerytów zawsze była mała. Kryzys spowodował jednak, że sytuacja ta widocznie uległa pogorszeniu.

Bardzo wielu emerytów deklaruje chęć podjęcia aktywności zawodowej po przejściu na emeryturę. W głównej mierze jest to podyktowane bardzo niskimi świadczeniami emerytalnymi w naszym kraju. Wielu osób, które zdecydowały się przejść na emeryturę, nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak czynsz, opłaty za telefon czy Internet. Jest to szczególnie trudna sytuacja dla osób samotnych, które nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony rodziny, a na kredyt w banku nie mają praktycznie żadnych szans. Kredyt zresztą nie jest też rozwiązaniem w sytuacji niskich dochodów. Dodatkowa praca jest wówczas ostatnią deską ratunku, jednak jest o nią niezwykle trudno. Nie tylko ze względu na trudną sytuacje panującą na rynku pracy, ale i ze względu na sytuację zawodową seniorów.

W I kwartale 2012 roku osób czynnych zawodowo w wieku poprodukcyjnym oscylowała w granicach 6,5%. W porównaniu z młodymi, dobrze wykształconymi osobami, ich szanse na uzyskanie pracy znacząco maleją. Zazwyczaj osoby po 65 roku życia mają problemy z obsługą komputerów oraz nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Ponadto ich wiedza jest nie zawsze oparta na najnowszych badaniach i odkryciach naukowych. W takiej sytuacji pomocna może okazać się usługa renty dożywotniej, która wspomoże budżet domowy.

Czym więc jest owa rent dożywotnia? Renta dożywotnia, jak sama nazwa wskazuje, jest świadczeniem wypłacanym do końca życia. Senior, który decyduje się na zawarcie umowy z funduszem hipotecznym, jednocześnie zyskuje dożywotnio stałe, comiesięczne dofinansowanie w zamian za przeniesienie prawa własności do nieruchomości na fundusz z zachowaniem prawa dożywotniego użytkowania lokalu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują bezpiecznego, stałego, dożywotniego dochodu. – W obliczu niskich emerytur i problemów na rynku pracy osób starszych dla wielu jest to jedyna szansa na zapewnienie sobie godnego życia dożywotnio – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia.

Zastrzyk gotówki, w postaci dodatkowego świadczenia do renty bądź emerytury, może rozwiązać wiele problemów, które powiązane są z pieniędzmi. Dzięki temu zamiast martwić się o płynność finansową, seniorzy będą mogli cieszyć się spokojnym i bezpiecznym życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.