fot. nadesłane

Za nami kolejna odsłona Muzycznego Lata w Wejherowie. W niedzielne popołudnie w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego wystąpił poznański bard Grzegorz Tomczak. Towarzyszyli mu: Dawid Troczewski na fortepianie i Zbigniew Wrombel – kontrabas.

fot. nadesłane

W minioną niedzielę 22 lipca Wejherowskie Centrum Kultury zaproponowało wejherowianom i gościom podróż przez – symboliczną już – Krainę Łagodności, gdzie jest czas i miejsce na refleksję, uśmiech, żart, ale i dyskretną łezkę. Okazją stał się magiczny i niepowtarzalny koncert poznańskiego barda, który zachwycił publiczność stwarzając atmosferę tajemniczości i niewysublimowanego piękna.

Grzegorz Tomczak to poeta, autor tekstów piosenek, bard, kompozytor, artysta estradowy. Absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu. Laureat głównej nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1979) oraz nagrody publiczności w koncercie „Premiery OPPA’99” w Warszawie. Z krakowskim Festiwalem związany do dziś jako członek Rady Artystycznej.

W 1981 wystąpił na legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku. Od połowy lat osiemdziesiątych współpracował z czołówką polskiej estrady – jego piosenki śpiewali m.in.: Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki. W 1992 wydał tomik swoich piosenek i wierszy.  Jego pierwsza płyta autorska pt.: „Ja to mam szczęście”, ukazała się w 2001 roku, a jesienią 2008 roku – druga płyta pt.: „Miłość to za mało”. Piosenka z tej płyty „Szukałem cię wśród jabłek” (śpiewana w duecie z Iwoną Loranc) doszła do 1. miejsca na Liście Przebojów Radiowej Trójki. Trzecia płyta: „Piosenki ważne i najważniejsze” ukazała się jesienią 2010 roku. Artysta ma na swoim koncie liczne koncerty i recitale autorskie na terenie całego kraju.

fot. nadesłane

– Piosenka, gdzie liczy się tekst, przekaz, emocje, rozmowa ze słuchaczem, widzem, moim zdaniem trzyma się bardzo dobrze. Oczywiście, jest to piosenka niszowa, gdyż nie znajduje swojego przełożenia na programy radiowe czy telewizyjne, gdzie grana jest najczęściej późno w nocy. Widzę jednak, że ten typ piosenki jeszcze ludziom jest potrzebny, jest potrzebna rozmowa o sprawach lirycznych, nie zawsze o pieniądzach, nie zawsze narzekanie na ten świat… Ludzie zaczynają wracać do piosenki, która jest przyjemna, gdy się usiądzie w fotelu, dzięki które odchodzi się trochę w inną krainę, inną rzeczywistość, bardziej delikatną, liryczną, nacechowaną emocjami. Moim zdaniem, kondycja piosenki lirycznej jest zadowalająca – uważa Grzegorz Tomczak.

Za tydzień odbędzie się Festyn Wakacyjny, podczas którego wystąpi Iga Frefft z zespołem, grupa Anima, a gwiazdą będzie zespół Volver. Natomiast w kolejnym koncercie z cyklu Muzyczne Lato w Wejherowie, w niedzielę 5 sierpnia, wystąpi Krystyna Stańko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.