Fot. jetstream.pl

W tym tygodniu odbywa się monitoring ekologiczny w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Bałtyku. Od sześciu lat patrole te wykonuje 30. Kaszubska Eskadra Lotnicza z Siemirowic.

 

 

Fot. jetstream.pl

 

W tym tygodniu po raz siedemnasty w 2010 roku odbywały się loty nad naszym wybrzeżem. Załoga samolotu AN-28E z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej poszukiwała zanieczyszczeń na powierzchni Bałtyku w Polskiej Strefie Ekonomicznej. W ciągu ostatnich sześciu lat monitoring ekologiczny Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej zajął ponad 375 godzin. Warto dodać, że nasza strefa to 22,5 tys. km2.

Czteroosobowa załoga Bryzy wraz z inspektorem Urzędu Morskiego w Gdyni sprawdza  regularnie czystość naszych wód przybrzeżnych. Tylko w 2010 roku odbyła ona loty trwające łącznie 70 godzin. W ciągu jednego patrolu monitorowany jest obszar na  trasie o długości tysiąca kilometrów.

Do monitoringu używany jest specjalny, zmodernizowany samolot, który powstał z połączenia dwóch samolotów typu Bryza. Maszyna ta wyposażona jest w radar obserwacji bocznej, przykadłubowy skaner do pomiaru zanieczyszczeń wody i dodatkowy zbiornik paliwa wydłużający lot z 4 do 6 godzin. Załoga ma też do dyspozycji system umożliwiający automatyczną identyfikację jednostek pływających oraz sprzęt do wykonania dokumentacji fotograficznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.