fot. Muzeum Emigracji

W niedzielę, 24 czerwca br. przebywający w Gdyni na uroczystościach Święta Marynarki Wojennej – Prezydent RP Bronisław Komorowski, złoży tego dnia również wizytę w Dworcu Morskim przy ul. Polskiej 1, gdzie powstaje Muzeum Emigracji.

fot. Muzeum Emigracji

Plan wizyty  przewiduje, że  Pan Prezydent  obejrzy wystawę historyczną i wnętrza gmachu, który w 2014 r. stanie się siedzibą Muzeum Emigracji. Jedynym miejscem w kraju, które ukaże historię emigracji  z Polski. Co więcej Polska jest w światowej czołówce pod względem rozproszenia narodu poza granicami państwa. Muzeum Emigracji powstaje w budynku historycznego Dworca Morskiego. Jest to modernistyczny zabytek położony na Nabrzeżu Francuskim gdyńskiego portu.

Aktualnie trwają prace rekonstruujące pierwotne plany architektoniczne obiektu. Muzeum nie dysponuje obecnie przestrzenią wystawienniczą, otwarcie gmachu planowane jest na przełom 2014/ 2015 roku. Całkowita powierzchnia Muzeum (Dworzec Morski wraz z przylegającym do niego budynkiem Magazynu tranzytowego) wynosi 6000 m². Inwestycja finansowana jest z budżetu Miasta Gdynia.

Ponadto o godzinie 11:00 Prezydent RP odwiedzi historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica”. Na pokładzie okrętu spotka się z kierownictwem resortu Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego WP i Marynarki Wojennej. Następnie, od godziny 12:00, prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystościach Święta Marynarki Wojennej przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni (skwer Kościuszki).

W obchodach Święta Marynarki Wojennej wezmą także udział minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej oraz szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch.

Galeria

fot. Muzeum Emigracji w Gdyni

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.