fot. UM Gdyni

W sobotę 23 czerwca w trakcie Festiwalu Orkiestr Wojskowych, który związany jest z obchodami Dni Morza i Święta Marynarki Wojennej odbędzie się efektowny pokaz ratownictwa w wykonaniu załogi śmigłowca Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda”.

fot. UM Gdyni

 Święto Marynarki Wojennej, które przypada na 24 czerwca, zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W ramach obchodów w najbliższą sobotę, 23 czerwca, ok. godz. 21.00, w Basenie Prezydenta portu Gdynia (naprzeciwko  Akwarium Gdyńskiego),  będzie można zobaczyć pokaz ratownictwa w wykonaniu załogi śmigłowca Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda”. Załoga śmigłowca zaprezentuje techniki podjęcia rozbitka z wody. Po pokazie ratownictwa, aż do około północy koncertować będą orkiestry wojskowe. Koncert zwieńczy pokaz sztucznych ogni.

Kolejny pokaz odbędzie się w czwartek, 28 czerwca o godzinie 18.00 w tym samym miejscu co poprzedni. Pokaz będzie dotyczył działań antyterrorystycznych i ratowniczych. Organizowany jest w ramach XII Bałtyckich Targów Militarnych Balt-Military-Expo 2012. Załoga „Anakondy” zaprezentuje w nich elementy ewakuacji poszkodowanego z pokładu jednostki za pomocą noszy oraz podjęcia rozbitka z wody. W pokazie będą również uczestniczyć wydzielone siły i środki Wojsk Specjalnych, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Izby Celnej, Urzędu Morskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej eksploatuje siedem śmigłowców „Anakonda”. Cztery z nich wyposażono w system obserwacji termowizyjnej, który zwiększa efektywność poszukiwania rozbitków w nocy. W-3RM wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasa ratowniczego, chusty (tzw. trójkąta ratowniczego), dwuosobowego kosza lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom „Anakonda” ma możliwość awaryjnego wodowania. W skład załogi wchodzi do 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik-operator dźwigu, lekarz i ratownik.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.