fot. facebook Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

24 maja stał się dniem bez sztuki. Artyści w całej Polsce strajkują, żądają rozmów z rządem oraz dopasowania systemu emerytalnego i zdrowotnego do nie zawsze ukierunkowanego przez nich na zysk zawodu.

fot. facebook Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

Dzisiaj trwa ogólnopolski strajk artystów. Pozamykanych jest część galerii, muzeów i instytucji które solidaryzują się z artystami w strajku. Sami strajkujący domagają się rozmów z rządem i zmian w prawnych podstawach systemowych tak aby nie czuli się pokrzywdzeni w społeczeństwie. Specyfika pracy artystów wymaga zmian. – Żądamy rozpoczęcia prac nad stworzeniem takiego systemu, który nie wyrzucałby artystów poza nawias społeczeństwa! Apelujemy do rządu, aby podjął rozmowy z artystami! -informują organizatorzy strajku, Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej.

Dzień bez sztuki to artystyczny strajk. Zamknięcie galerii i muzeów w geście solidarności z wytwórcami kultury ma na celu zwrócenie uwagi rządu i opinii publicznej na problemy artystów. – Pracują dużo, a zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy. Chcielibyśmy zmusić władze do podjęcia prac nad włączeniem twórców do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych na innych niż obowiązujące dziś zasadach. – apelują organizatorzy. W Gdańsku do strajku przyłączyło się: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska oraz Instytut Sztuki Wyspa natomiast w Słupsku strajk poparła Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej.

mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.