fot. Energa S.A.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazującą Polskiej Grupie Energetycznej przejęcia koncernu Energa. Jeszcze w tym miesiącu rada nadzorcza Energi chce wybrać nowy zarząd spółki.

Transakcję przejęcia Energi przez PGE UOKiK zablokował argumentując, że doprowadziłaby ona do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej. Od decyzji PGE odwołała się do sądu, który podzielił stanowisko Urzędu. Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel uważa, że to bardzo ważna decyzja dla całego rynku – zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. – Cieszymy się, że niezawisły sąd podtrzymał wszystkie nasze argumenty, wciąż aktualne, wskazane w decyzji — zaznaczyła w oświadczeniu.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, przysługuje od niego odwołanie do Sądu Apelacyjnego. Rzecznik PGE Łukasz Witkowski poinformował, że spółka nie podjęła jeszcze decyzji ws. apelacji, oczekuje na pisemne uzasadnienie wyroku.

fot. Energa S.A.

Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm. Z kolei PGE jest jednym z największych producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Dostarcza energię elektryczną dla ponad 5 milionów domów, firm i instytucji.
We wrześniu 2010 r. ministerstwo skarbu podpisało umowę sprzedaży 84,19 proc. akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej za 7,53 mld zł. W styczniu 2011 r. transakcję zablokował urząd antymonopolowy.
Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiedziało, że poczeka na decyzję zarządu PGE w sprawie apelacji do wyroku SOKiK, której spodziewa się w ciągu dwóch tygodni. Jak poinformował dziennikarzy w poniedziałek wiceminister skarbu Jan Bury, w grę wchodzą dwa scenariusze. „Upublicznienie Energi na giełdzie albo poszukiwanie dla niej inwestora branżowego” – zaznaczył. Tymczasem rada nadzorcza Energi chce w najbliższych dniach wybrać nowy zarząd spółki. Nieoficjalnie wiadomo, że rada czekała na decyzję sądu w sprawie PGE.

2 KOMENTARZE

  1. To był zły pomysł i całe szczęście że padł! Teraz pytanie co zrobi Tusk? Wymieni zarząd, jak w innych spółkach ??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.