www.tvp.pl

W TVP co niedzielę emitowane są odcinki z cyklu „Euro według Gesslera”. Adam Gessler sprawdził stan trójmiejskiej gastronomii przed EURO 2012. Pomorze zaskoczyło restauratora do tego stopnia, że poświęcił mu aż dwa odcinki. Zostaną wyemitowane 13 i 20 maja w TVP1.

www.tvp.pl

Adam Gessler ze swoją ekipą telewizyjną odwiedził Trójmiasto dwukrotnie: 15 marca i 23 kwietnia. W kuchni i przy stole towarzyszyli mu wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski i były piłkarz Jacek Krzynówek. Za pierwszym razem, 15 marca ugościł go Artur Moroz, szef kuchni i właściciel restauracji Bulaj w Sopocie. Jako zapalony propagator akcji „Gęsina na św. Marcina”, Moroz zaproponował na obiad gęś dębogórską w towarzystwie modrej kapusty ze śliwkami i klusek z mąki tortowej. – Tej potrawy może nam pozazdrościć cały gastronomiczny świat – podsumował degustację Jacek Krzynówek, a Adam Gessler i Ryszard Świlski ochoczo mu przytaknęli.

Tawerna Mestwin w Gdańsku, w której Adam Gessler i Ryszard Świlski gościli 23 kwietnia, specjalizuje się w kuchni kaszubskiej. Obaj panowie sprawdzali swoje umiejętności kulinarne podczas smażenia ruchanek – popularnych na Kaszubach i Kociewiu racuchów przyrządzanych niegdyś z resztek ciasta chlebowego. Właścicielka restauracji Kazimiera Zajączkowska podaje je po kaszubsku – z jabłkiem na słodko.

Dyrektor Hotelu Mistral Sport w Gniewinie, Adam Krupa pokazał bazę noclegową, rekreacyjną oraz boiska przygotowane dla hiszpańskich sportowców. Następnie zaprosił ekipę do degustacji paelli – narodowej potrawy hiszpańskiej, której głównymi składnikami są: ryż, owoce morza, kurczak i warzywa, a całej potrawie nadaje smak dodatek szafranu. Danie to będzie wizytówką kuchni hotelowej podczas wizyty Hiszpanów. – Piłkarze będą mieli również okazję zapoznania się z pomorską kuchnią, w szczególności z rybami słono – i słodkowodnymi, w które obfituje nasz region – zapewniał dyrektor.

Dania kuchni regionalnej zaproponował także Artur Tuszyński, szef  kuchni na stadionie PGE Arena. Pomysł serwowania podczas Euro 2012 pomorskich specjałów podsunął Krzysztof Szulborski, prezes Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników – Region Pomorski. Adam Gessler i Ryszard Świlski skosztowali potraw z listy produktów tradycyjnych województwa pomorskiego: podano rosół pomorski i potrawkę z kury po kociewsku.

–  Jest to jedyny stadion EURO 2012 w Polsce, gdzie oprócz hamburgera, hot doga i zapiekanki zjemy sałatkę z regionalnych składników. „Euro według Gesslera” w Pomorskiem jest fenomenalnie smaczne! – podsumował swoją wizytę na Pomorzu Adam Gessler.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.