fot. sxc.hu

Trwają prace Kaszubskiej Agencji Artystycznej z Chwaszczyna nad wydaniem kolejnego kaszubskiego audiobooka. Tym razem „na warsztat” wzięty został poemat Hieronima Derdowskiego, „O Panu Czarlińskim, który do Pucka po sieci jechał”.

fot. sxc.hu

Bohater poematu, powstałego w Toruniu w roku 1880, tytułowy Czarliński wędruje po Pomorzu doświadczając po drodze wielu niezwykłych przygód, które barwnie opisuje wierszem Derdowski. Na kartach utworu wymienione są dziesiątki kaszubskich miejscowości.

To arcydzieło rodzimej poezji autorstwa pisarza związanego m.in. z Wielem, Chojnicami i Chełmnem, patrona licznych pomorskich szkół i ulic – po raz pierwszy w całości zostanie utrwalone na nośniku cyfrowym.

– Język Derdowskiego znacznie różni się od tego, którym operował Majkowski. Wydawało mi się, że będzie łatwiej, mniej materiału, wierszem. Jest rym i rytm. Nic bardziej mylnego – mówi Tomasz Fopke, który interpretuje dzieje szlachcica z Chmielna. – Poemat powstał 132 lata temu, stąd jest to zupełnie inny język niż ten, którym władam na co dzień. Musiałem stworzyć na potrzeby nagrania i interpretacji swój szablon wymowy – dodaje.

Na 9 i 15 maja zaplanowano ostatnie sesje nagraniowe w North Studio w Połczynie. Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć emisja poematu w odcinkach na antenie Radia Kaszebe. Wydanie audiobooka zaplanowano na jesień tego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.