www.sxc.hu

Od kilku dni trwa wycinka drzew przy ulicy Nowowiczlińskiej w Gdyni. Faktem tym zainteresowały się osoby mieszkające w pobliżu oraz media. Sytuacja dla wielu jest niezrozumiała i bulwersująca. Urząd miasta w Gdyni przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.

www.sxc.hu

Działka leżąca przy ulicy Nowowiczlińskiej (na pograniczu dzielnic Karwiny i Dąbrowa) należy do osoby prywatnej. Zgodnie z prawem właściciel działki ma prawo do wycięcia setek drzew na działce, tym bardziej że grunt jest od kilkudziesięciu lat sklasyfikowany jako rolny, a nie jako las. – Opinii publicznej należy się rzetelna informacja, jakie działania podejmowało  w tej sprawie Miasto – informuje rzecznik prasowy UM Gdynia. Poniżej pełna wypowiedz rzecznika na ten temat

 „Prywatny właściciel terenu znajdującego się przy ul. Nowowiczlińskiej (na pograniczu dzielnic Karwiny i Dąbrowa) wystąpił o zgodę na wycinkę rosnących na jego działce drzew. Decyzja dotyczyła dużego obszaru oraz drzew o przeciętnym wieku 30-35 lat, stąd wniosek ten był bardzo kontrowersyjny. W wyniku analiz prawnych okazało się jednak że Urząd Miasta nie ma możliwości odmówienia zgody na wycinkę, ponieważ grunt jest od kilkudziesięciu lat sklasyfikowany jako rolny, a nie jako las. W związku z powyższym, Wydział Ochrony Środowiska musiał wydać zgodę na wycinkę. Decyzja ta została wydana 18 października 2006 roku. Przewidywała ona nasadzenia zastępcze wzdłuż ul. Wielkopolskiej jako rekompensatę strat przyrodniczych.

 Skala planowanej wycinki – skutki przyrodnicze i społeczne – budziły sprzeciw służb miejskich. Dlatego Miasto w dniu 16.05.2007 wystąpiło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Gdańsku o stwierdzenie nieważności decyzji. SKO nie zgodziło się z przedstawioną przez Gdynię argumentacją i decyzja została utrzymana w mocy.

 W związku z niezrealizowaniem w terminie nasadzeń zastępczych, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, 16 listopada 2010 wydał decyzję o wygaszeniu pozwolenia na wycinkę. Od tej decyzji odwołał się właściciel terenu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku, rozpatrując jego odwołanie 14 lipca 2011 roku uchyliło decyzję Miasta, co sprawiło, iż wycinka nadal była możliwa.

 Wreszcie, 30 września 2011 roku Miasto Gdynia po raz kolejny wystąpiło do SKO w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o wycince drzew, przywołując kolejne argumenty faktyczne i prawne, które pojawiły się w międzyczasie. Mimo tego, 29 marca 2012 roku, Kolegium ponownie odmówiło stwierdzenia nieważności stwierdzając że „nie znajduje podstaw prawnych do wszczęcia postępowania w tej sprawie”.

 Co więcej, wbrew woli właściciela terenu, gdyńskie służby geodezyjne od 14.02.2011 prowadziły z własnej inicjatywy procedurę zmiany klasyfikacji gruntu z rolnego na leśny. Zmiana taka zablokowałaby wycinkę drzew. Decyzja w tej sprawie została wydana przez Geodetę Miejskiego w dniu 23.04.2012, nie jest ona jednak jeszcze prawomocna i nie powstrzymała wycinki, której właściciel terenu dokonał w ostatnich dniach.”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.