fot. www.modernizmgdyni.pl/Dom Żeglarza Polskiego

Gdynia przyznała prawie 1 mln złoty dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na terenie miasta. Głównie „świeżego” wyglądu nabierze Śródmieście.

fot. www.modernizmgdyni.pl/Dom Żeglarza Polskiego

Gdynia stosunkowo jest miastem młodym, większość zabytków pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Zabytki znajdują się głównie w dzielnicach centralnych. Najwięcej zlokalizowanych jest w Śródmieściu: budynki portowe i użyteczności publicznej oraz kościoły, kamienice, budynki z czasów wsi i letniska. Również zabytków doszukiwać się można w willach i pensjonatach na Kamiennej Górze oraz w Orłowie. Zabytki przetrwały praktycznie w oryginalnej postaci, nienaruszone przez działania wojenne. Te, które zostały zniszczone, zostały w okresie powojennym odbudowane – Zespół Hal Targowych. Większość przyznanych dotacji wykorzystanych zostanie na remont elewacji frontowych czy dachu.

Dziesięć kamienic na ulicy Świętojańskiej zostania wyremontowanych od frontu. Renowację głównych drzwi przejdzie Parafia pod wezwaniem Św. Mikołaja przy ul. Św. Mikołaja 1. Jedno z wyższych dofinansowań – prawie 174 tys. złotych – przyznanych zostało Willi „Szczęść Boże” przy ul. I Armii Wojska Polskiego 6, gdzie przeprowadzony zostanie remont dachu i okien. Wszystkie zabytki Gdyni wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych. Styl, który cechuje Gdynię to modernistyczny, czyli w skrócie funkcjonalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.