mat. prasowe

Gdynia okazała się najbardziej energooszczędną gminą w Polsce. Zajęła pierwsze miejsce w IV edycji organizowanym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Zwyciężyła wśród gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.

mat. prasowe

Podstawowym kryterium w konkursie była skala oszczędności energii w 2011 r. w porównaniu do lat 2009 i 2010. Na zwycięstwo Gdyni złożyła się termodernizacja pięciu budynków szkolnych, gdzie w ciągu dwóch lat udało się zaoszczędzić 1 226 MWh (226 MWh w 2010 r. oraz 1 000 MWh w 2011 r.)  i  ok. 400 tys. zł. Emisja CO2 spadła o 482 tony. Również komunikacja miejska Gdyni, która przyczynia się do spadku emisja CO2 i zużycia energii elektrycznej. – W 2010 r. zakupiono 15 nowoczesnych trolejbusów firmy Solaris. Dodatkowo Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni przebudowało pięć autobusów marki Mercedes na trolejbusy. Pojazdy wyposażone są w energooszczędny napęd, który pozwala przejechać 5 km bez zasilania sieciowego. Dzięki tym przedsięwzięciom udało się zmniejszyć w ciągu dwóch lat zużycie energii elektrycznej o 2,5 MWh (obniżenie zużycia energii elektrycznej o 19,6%). Emisja CO2 spadła o 2,3 tony – informują urzędnicy zwycięskiej Gminy.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zakupiło cztery autobusy na CNG (sprężony gaz ziemny) marki MAN, w których emisja cząstek pyłu zawieszonego (uwalnianych do atmosfery podczas spalania i niebezpiecznych dla zdrowia), w porównaniu do autobusów na olej napędowy została zredukowana o 99%. Natomiast emisja CO2 spadła o 20%. – dodają laureaci I-go miejsca. Dodatkowo wśród 5300 uczniów i nauczycieli gdyńskich szkół objętych programem termomodernizacji przeprowadzono kampanię informacyjno-edukacyjną kształtującą proekologiczne postawy. Uczono, jak prawidłowo użytkować zainstalowane urządzenia grzewcze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.