www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Ucz się przez zabawę, poznawaj przez doświadczenia. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza do udziału w imprezach oraz lekcjach i warsztatach muzealnych. Zajęcia między innymi z tkactwa, malarstwa na szkle czy haftu.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Lekcje i warsztaty muzealne organizowane są od maja do września, od wtorku do niedzieli. Program edukacyjny przygotowywany jest pod grupy zorganizowane i indywidualnych zwiedzających. Uczestnicy lekcji i warsztatów wszystkie samodzielnie wykonane wyroby pozostawiają sobie na pamiątkę. Skorzystać można między innymi z:

1. Lekcja języka kaszubskiego

W czasie lekcji poznać można podstawy języka kaszubskiego, poznać alfabet – dowiedzieć się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznać się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz próbować pisać po kaszubsku ze słuchu.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

2. Toczenie naczyń na kole garncarskim

Do dyspozycji są dwa koła garncarskie o napędzie nożnym. Przy pomocy instruktora nauczyć się można obsługi koła i uformować gliniane naczynia.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

3. Tradycyjne zajęcia wiejskie

Zajęcia polegają na mieleniu tabaki, zboża w żarnach, noszeniu wody w nosidłach, tłuczeniu zboża w stępie, praniu i maglowaniu, tkaniu szmaciaka i obróbki drewna.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

4. Zajęcia w zabytkowej szkole

Na zajęciach można poznać szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Nauczyć się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Uczestnicy wraz z nauczycielem śpiewają „Kaszëbsczé nótë”.

www.muzeum-wdzydze.gda.p

To tylko kilka z wielu zajęć oferowanych przez muzeum. Ponadto na terenie Parku znajduje się 50 zabytków budownictwa, dawna architektura i kultura Kaszub i Kociewia od XVII do XX wieku.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.