fot. GOK Główczyce

Obrzędem, który ma w Główczycach już kilkuletnią tradycję jest organizowana w Niedzielę Palmową uroczysta procesja ulicami miejscowości, obrazująca wjazd Jezusa do Jerozolimy.

fot. GOK Główczyce

Rolę Zbawiciela odgrywa jeden z mieszkańców gminy, który ubrany w purpurową szatę, konno prowadzi orszak do kościoła (w tym roku w rolę wcielił się Tomasz Wołyński z Główczyc). Procesji towarzyszy rozśpiewana Schola parafialna, która przy akompaniamencie gitar i akordeonu intonuje pieśni religijne. Procesja okrąża centrum miejscowości, by następnie obejść również kościół i wejść do świątyni, gdzie celebrowana jest msza święta.

W czasie mszy wszystkie duże palmy ustawiane są w honorowym miejscu w pobliżu ołtarza, a po niej, barwnym pochodem niesione są do Gminnego Ośrodka Kultury. Tam komisja ocenia palmy pod względem precyzji wykonania, pracochłonności i użycia tradycyjnych materiałów, natomiast mieszkańcy czekając na wyniki mogą obejrzeć przygotowane na konkurs pisanki wielkanocne, czy też zakupić wyroby rękodzielnicze przygotowane przez lokalnych twórców ludowych. Następnie ogłaszane są wyniki na najpiękniejsze prace, a laureaci najciekawszych prac otrzymują nagrody. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 71 prac w kategorii pisanek i 34 palmy wielkanocne. Najciekawsze zdaniem komisji były palmy wykonane przez świetlicę wiejską w Podolu Wielkim (kategoria: szkoły i świetlice) oraz przez Koło Gospodyń Wiejskich w Główczycach (kategoria: koła gospodyń i sołectwa).

Zobacz także: Wyniki wszystkich kategorii na stronie GOK Główczyce >>

W Niedzielę Palmową, która w tym roku przypadła 1 kwietnia, w kościołach obrządku rzymskokatolickiego tradycyjnie święci się „palmy” wykonane najczęściej z kłosów zbóż, suszonych ziół, młodych gałązek i kolorowych ozdób. W gminie Główczyce, mieszkańcy poszczególnych wiosek, w ramach sołectw lub kół gospodyń wiejskich, a także uczniowie szkół, tworzą zbiorowe prace osiągające często 5-6 metrów wysokości. Nad przygotowaniem takiej palmy pracuje przez kilka tygodni cała wieś, a suszone zioła i kwiaty wplatane w palmę zostały zebrane jeszcze zeszłorocznego lata i starannie zasuszone.

Galeria

fot. GOK Główczyce

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.