fot. Julia Nowak

Cewice znów udowodniły, że Kaszubów w powiecie lęborskim nie brakuje i potrafią się świetnie bawić. W poniedziałek 19 marca w gminie zorganizowano szereg wydarzeń związanych z obchodami VII Dnia Jedności Kaszubów.

fot. Julia Nowak

Obchody zorganizował cewicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przy dużym wsparciu szkół, organizacji i samorządu gminy. Dzień Jedności rozpoczęto występami w szkole w Przerytem, gdzie publiczność oprócz programu przygotowanego przez dzieci mogła zobaczyć Rafała Rompcę oraz Leszka Boliboka z zespołu Fucus. Około południa na kamieniu przed szkołą w Popowie odsłonięto tablicę „Kaszëbsczé nótë” nawiązującą do kaszubskich tradycji regionu. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie oraz zespół Ziemia Lęborska. Kaszubskie akcenty pojawiły się także w Siemirowicach, gdzie w Klubie Garnizonowym występowały dzieci i członkowie zespołu Fucus.

Główna impreza tego dnia odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Cewicach. Przed licznie zgromadzonymi mieszkańcami występowały dzieci ze szkół całej gminy, Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny, zespół Marësci oraz Skrzaty z Cewic. Pokazano także prezentację o Kaszubach, przygotowaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przerytem. Furorę zrobił występ chóru z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie pod kierownictwem Huberta Szczypiorskiego. Podsumowując gminny Dzień Jedności Kaszubów, wójt Jerzy Pernal podziękował wszystkim za przybycie i uczestnictwo. Organizatorzy zapewnili także tradycyjny kaszubski poczęstunek.

– W tym roku Dzień Jedności Kaszubów świętowaliśmy po raz pierwszy na taką skalę. Uroczystości odbywały się w całej gminie i brało w nich udział wielu mieszkańców, nie tylko zadeklarowanych Kaszubów – mówi Adam Nowak, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Cewicach. – Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie naszego wspólnego święta. To był naprawdę udany dzień.

Galeria

fot. SP Przerytem / SP Popowo / Julia Nowak

4 KOMENTARZE

  1. Hohoh widzę przednia Zabawa! Bardzo fajnie :) a jak świętowali nasi Kaszubi z Laborga?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.