fot. GDDKiA

Znamy nowe ustalenia w sprawie drugiego etapu przebudowy drogi nr 214 i wschodniej obwodnicy Lęborka. Podczas kolejnego spotkania lęborskich samorządów z władzami województwa wyznaczono nowe źródło finansowania inwestycji.

Podczas ostatniego spotkania członka Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszarda Świlskiego z przedstawicielami lęborskich samorządów zaangażowanych w przebudowę drogi 214, a więc ze Starostą Lęborskim, Burmistrzem Miasta Łeby i Wójtem Gminy Wicko, poruszono dwie ważne kwestie dotyczące dalszego etapu przebudowy tej trasy.

fot. GDDKiA


Przede wszystkim podjęto decyzję o nowym źródle finansowania drugiego etapu przebudowy drogi do Łeby. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Lęborku Zarząd Województwa Pomorskiego złoży wniosek na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego oraz projektu technicznego (w jednym wniosku) korzystając z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego z zakresie planowanych zadań drogowych w perspektywie 2014-20. Przewidywany koszt dokumentacji wynosi ok. 1 mln zł, przy czym możliwe jest dofinansowanie z RPO WP w wysokości do 75%. Pozostałą część stanowiącą wkład własny zapewnią wszystkie 4 samorządy.

– Powyższe rozwiązanie jest korzystniejsze dla każdej strony z dwóch powodów. Składając jeden wniosek na STEŚ i projekt techniczny skrócimy czas potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto jest to rozwiązanie tańsze; wkład własny wyniesie ok. 250 tys, do podziału na 4 samorządy. – przedstawia Tomasz Sopyłło, Asystent Starosty Lęborskiego.

Rozwiązanie takie gwarantuje znaczne ograniczenie kosztów jakie musiały będą ponieść lęborskie samorządy. W tej sytuacji do zabezpieczenia będzie kwota ok. 190 tys. zł. Wcześniejsze ustalenia wskazywały, że samo Studium miałoby opiewać na kwotę 517 tys. zł. (taka była najniższa oferta ogłoszonego przetargu, z którego ostatecznie zrezygnowano).

– Kwesta podziału tej kwoty pomiędzy dwie gminy i powiat będzie tematem odrębnym rozmów. – zaznacza Sopyłło.

Podczas spotkania poruszono także niezwykle ważną kwestię połączenia drogi 214 z Trasą Kaszubską w miejscowości Mosty, o co intensywnie zabiegał  senator Kazimierz Kleina oraz lęborscy samorządowcy. Rozwiązanie to gwarantowałoby odciążenie Lęborka z punktu widzenia ruchu turystycznego w kierunku Łeby, szczególnie w sezonie letnim. Jak zaznaczył Ryszard Świlski Zarząd Dróg Wojewódzkich złoży do RPO WP wniosek na opracowanie dokumentacji dotyczącej tzw. obwodnicy wschodniej Lęborka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.