Eko Dolina fot. Kacper Kowalski /aeromedia.pl

Po licznych protestach mieszkańców sąsiadujących z Eko Doliną, przeprowadzonych „usprawnień” i ekspertyz coś się zaczęło dziać. Dokładnie odwołanie dotychczasowej wiceprezes Izabeli Wołosiak i nowe inwestycje za 1 mln złotych.

Eko Dolina fot. Kacper Kowalski /aeromedia.pl

Spółka EKO DOLINA (wcześniej Zakład Unieszkodliwiania Odpadów) została założona przez 7 gmin wraz z Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Zakład jest jednym z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w Polsce. Spełnia restrykcyjne normy unijne. Stosujemy nowoczesną technologię w zakresie odzysku odpadów i ochrony środowiska – czytamy na stronie spółki. Rzeczywistość jest trochę inna. Uciążliwe i szkodliwe zapachy, które docierają do mieszkańców Łężyc i okolic spowodowały liczne protesty i analizy prawdziwego działania Eko Doliny. Od lat zaniedbywane były obowiązki zakładu utylizacji odpadów. Odwołanie byłej prezes – Izabeli Wołosiak i przyjście nowego prezesa, Cezarego Jakubowskiego ma spowodować zmiany spółki na lepsze. Jakubowski zapowiedział już budowę nowej instalacji odgazowującej. Będzie to pierwszy krok w walce z uciążliwym zapachem z kwatery składowej.

– System odgazowania budowany i wykorzystywany w trakcie eksploatacji z czasem obniża swoją wydajność i normalnym jest, że po zamknięciu kwatery, podczas prowadzenia rekultywacji należy zwiększyć ilość studni (dogęścić), aby usprawnić odbiór biogazu poprzez zmniejszenie promienia oddziaływania – mówi nowy prezes Eko Doliny Cezary Jakubowski. – Widzimy dużą otwartość, dostrzegania błędów i nieprawidłowości oraz gotowość do naprawy sytuacji. Bardzo cieszy nas, że prezes Eko-Doliny zainteresowany jest wnioskami i rekomendacjami w tym zakresie, nawet gdyby wymagały poważnych nakładów finansowych. Dużo jest jeszcze do zrobienia – mówi Zygmunt Zmuda Trzebiatowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gdyni.

Kwatera składowa Eko Doliny

Jeszcze wiosną tego roku zostanie wybrana firma zewnętrzna, która przeprowadzi ekspertyzę dotyczącą pracy zakładu w stosunku do stanu środowiska oraz jakości życia mieszkańców. Nowy prezes nie kryje zadowolenia z podjętej przez pięć gmin decyzji. – Kompleksowy materiał, który zostanie przygotowany, będzie pomocny przy wprowadzaniu zmian, czy jakichś napraw do systemu – mówi Jakubowski. Do Eko Doliny trafiają co roku odpady wyprodukowane przez 400.000 mieszkańców.

2 KOMENTARZE

  1. No niestety. Pani Wołosiak to najgorszy z możliwych menadżerów ale i tak to kozioł ofiarny. Robiła co jej kazały gminy ! Gorszą wiadomością jest to że od czasu gdy Pan Jakubowski objął stery nic się nie zmienia tylko na papierze ! Jest gorzej fetor narasta a jego zasięg robi sie już coraz rozleglejszy, mieszkańcy Rumi i dzielnic Gdynia już to znają na co dzień. Aby nie byż gołosłownym jeden z trujących obiektów – Kompostownia – władze spółki wiedzą że truje i nie spełnia norm – żadnych, mimo to ograniczyły się do wytoczenia sporu wykonawcy i tyle. Nadal eksploatują obiekt. Pytam się ??? jeśli masz niesprawny samochód i wiesz o tym jeździsz dalej czy naprawiasz ? a zepsute są hamulce i wypadek spotka Cię na pewno ???? No właśnie, tak wygląda EKODOLINA made by Jakubowski.

  2. Wolałabym, żeby najpierw widoczne były faktyczne zmiany na lepsze w Eko Dolinie a później informacja cóż to pięknego jeszcze Eko Dolina zrobi… na razie tylko słyszymy o cudach na kiju i kolejnych zapewnieniach a wysypisko a jak truło i smrodziło tak nadal truje i smrodzi Rumie, redę, Gdynię i oczywiście swoje najbliższe sąsiedztwo – w tym Trójmiejski Park krajobrazowy!!!!!!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.