fot. Marynarka Wojenna RP

W poniedziałek gdyńska jednostka ORP Piorun obchodziła będzie osiemnaste urodziny. Z tej okazji okręt otrzyma symboliczny dowód osobisty.

W najbliższy poniedziałek 12 marca w gdyńskim porcie odbędzie się niecodzienna uroczystość. Tego dnia okręt rakietowy ORP Piorun obchodził będzie osiemnastą rocznicę pierwszego podniesienia bandery. Z tej okazji Prezydent Gdyni nada jednostce symboliczny dowód osobisty. Uroczysta gala będzie jednocześnie podkreśleniem związku okrętu z Gdynią, która jest jego patronem honorowym od 1996 roku.

fot. Marynarka Wojenna RP

ORP „Piorun” to jedna z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Posiada na uzbrojeniu rakiety przeciwokrętowe RBS-15 Mk II, a już niedługo trafią na niego rakiety najnowszej generacji RBS-15 Mk III. Okręt wyposażony jest w  system bojowy TACTICOS, radar wykrywania (SEA GIRAFFE) i kierowania ogniem (STING). Obronę jednostki oparto na zestawach artyleryjskich AK-176 (kalibru 76 mm) i AK-630 (o kalibrze 30 mm), a także wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-2M. Ponadto okręt wyposażony jest w urządzenia łączności w standardzie NATO.

W czasie swojej osiemnastoletniej służby ORP „Piorun” wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych manewrach BALTOPS, w największych manewrach NATO – STRONG RESOLVE, ćwiczeniach BALTIC SWIFT i NORTHERN COASTS oraz w serii manewrów lekkich nawodnych sił uderzeniowych.

Okręt wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Dowódcą ORP „Piorun” jest kpt. mar. Olgierd Wójcik.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.