sxc.hu

Żurawina występuje naturalnie w Polsce jedynie na kilku ograniczonych obszarach Pomorza, Pojezierza Mazurskiego, Podkarpacia oraz na Lubelszczyźnie. Na Kaszubach można ją znaleźć na podmokłych terenach, torfowiskach. Nie jest łatwo ją zauważyć, ale warto spróbować poszukać

sxc.hu

 Owoce żurawiny zawierają tak wiele tak różnych cennych składników dla zdrowia człowieka, że zaliczana jest ona obecnie do najcenniejszych roślin leczniczych. Żurawina oprócz działania wzmacniającego, ułatwia trawienie, korzystnie wpływa na pracę jelit i pobudza pracę trzustki, co jest szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę. Przetwory z żurawiny należy polecać również nadciśnieniowcom. Żurawina obficie występuje w pomorskich lasach i na torfowiskach. Najlepsza żurawina jest zbierana jesienią po pierwszych przymrozkach lub wiosną po stopnieniu śniegu. Najcenniejsza i najwięcej wartości odżywczych mają żurawiny zbierane jak najpóźniej, właśnie wczesną wiosną. Klukwa jest niezwykle bogatym źródłem witaminy A i C, oraz witamin z grupy B-kompleks (B1, B2, B6). Zawiera karotenoidy, sole mineralne, kwasy organiczne, a zwłaszcza kwas askorbinowy i cytrynowy. Te ostatnie mają silne działanie przeciwgorączkowe, a równocześnie wzmacniają siły odpornościowe organizmu.

Ich charakterystyczna gruba skórka chroni je przed pękaniem. Zebrane żurawiny można przechowywać na surowo w temp. nieco powyżej zera. W przypadku podsychania żurawinę należy skropić chłodną wodą. – “Dawniej podawana była na dworach szlacheckich i w chłopskich bogatych domostwach. Miejsca gdzie rośnie żurawina wielkoowocowa są strzeżone tajemnicą. Tylko okoliczni mieszkańcy wiedzą gdzie jej szukać” – mówi mieszkanka regionu nadmorskiego. Podsumowując, żurawina wspomaga odchudzaniu, jest odżywcza, zdrowotna, nadaje się do potraw i nalewek.

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo cenię sobie tak kaszuby jak i Kaszubów a że uwielbiam żurawinę to może ktoś życzliwy zaprowadził by mnie na takie miejsce gdzie ona występuje.Poszukuje jej tylko dla swoich prywatnych celów,aby mieć ekologiczne wyroby.Polecam się pamięci.Paweł

  2. Autor zapomniał o terenach górskich. Podczas wędrówek szlakami powyżej granicy lasu, tj. nad reglami w wilgotnych dolinkach w Karkonoszach, Masywie Śnieżnika, Czeskich Jesionikach wielokrotnie delektowaliśmy się cierpkimi się owocami błotnej na przemian ze słodyczą czarnych jagód. Nie jest to żadna tajemnica, ale trzeba się pieszo wspiąć nieco powyżej 1200 mnpm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.