fot. Beata Smolińska

Są piękne, zdrowe i ważą po ponad 15 kg. Dwie foki szare przyszły na świat w helskim fokarium. Oba samce  w przyszłości zostaną wypuszczone na wolność na naszym wybrzeżu Bałtyku.

fot. Beata Smolińska

– Z przyjemnością informujemy, iż pierwszy raz w historii naszego fokarium prawie jednocześnie dwie samice urodziły szczeniaki. Wieczorem 6 marca o godzinie 22.59 urodziła Unda Marina (Fala Morska). Samica rozpoczęła prawidłowo macierzyństwo i karmi swoje dziecko – powiadomili pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.  Dziecko Undy to samiec, który otrzymał imię Lubek.  – Jest to nazwa najwyższej wydmy Mierzei Helskiej (12,5 m n.p.m.) w języku kaszubskim. Szczenię mierzy 102 cm dł. i waży 16,43 kg – informują biolodzy z fokarium.

fot. Beata Smolińska

Z kolei dziś (7 marca) o godzinie 0.40 urodziła druga z samic, Ewa. Jej dziecko jest także samcem, waży 15,58 kg i mierzy 117 cm. Chłopczyk otrzymał imię Laskorn, co w języku kaszubskim oznacza niewód, dawną sieć używaną do połowu łososia. – Niestety, Ewa nie podjęła karmienia, jeśli nie uczyni tego do godziny 20, rozpoczniemy podawanie maluchowi sztucznej karmy – mówi opiekun fok. Na szczęście już około godziny 14.00 Ewa po raz pierwszy nakarmiła szczenię. W najbliższych godzinach biolodzy rozpoczną badania obu szczeniąt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.