fot. GK

W piątek (9 marca) w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” rozpoczną się 14. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Trzydniowej imprezie towarzyszyć będzie 13. finał nagrody KOLOSY. Poznamy również zwycięzcę Nagrody im. Andrzeja Zawady. Uczestnicy spotkań przeniosą się w podróż dookoła świata i zajrzą w najdalsze zakątki globu.

fot. GK

Paweł Kilen opowie na przykład o swojej pięcioletniej podróży dookoła świata, podczas której pokonał ponad 200 tys. km. Izabeli i Kamilowi Gamańskim powrót z Singapuru do Polski, choć niekoniecznie najkrótszą drogą, zajął 1340 dni. Piotr Kuryło w podróży był „tylko” przez rok, ale za to ciągle w biegu. Znany już z poprzedniej edycji pełen radości życia Artur Labuda wraz z przyjacielem Robertem Paseckim po raz kolejny pokaże Polskę, jakiej nie znamy. Ich podróż kajakiem po krajowych rzekach: Sanie, Wiśle, Brdzie, Kanale Bydgoskim, Noteci, Warcie i Odrze zakończyła się u ujścia tej ostatniej do Bałtyku.

 

mat. prasowe

 

Po kilku latach nieobecności uczestnicy poznają również losy dalszych podróży Anny i Jakuba Urbańskich – laureatów Kolosa za rok 2007, którzy od lat zgłębiają tajemnice Papui. Opowiedzą, jak dotarli jako pierwsi podróżnicy do Korowai Batu – ludzi zamieszkujących dorzecze rzeki Einlanden.

Trójmiasto reprezentować będą – Marta Sziłajtis-Obiegło, która po opłynięciu dwa lata temu kuli ziemskiej, udała się w minionym roku w zimowy rejs z Francji do Norwegii. Norweskie fiordy okazały się bardzo zdradliwe, a zimowy Murmańsk na trwale zostanie w pamięci załogi. Również Jan Lisewski, który przepłynął na kitesurfingu ze Świnoujścia do Ystad. Jego nietypowy rejs odbył się bez żadnej asysty. Z pewnością nie zabraknie pytań o ostatnią nieudaną przeprawę przez Morze Czerwone.

To jedne z wielu zapowiedzi trzydniowej imprezy. W głównej sali hali czekać będzie 3500 miejsc, a w mniejszej, konferencyjnej (120-osobowej), będzie można wziąć udział w seminarium „Z kim do ludzi?”

Podczas imprezy ogłoszeni zostaną laureaci nagród Kolosy za dokonania w roku 2011 w kategoriach: „Podróże”, „Żeglarstwo”, „Alpinizm”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn roku”, a także zwycięzca Super Kolosa, przyznawanego za całokształt osiągnięć. Poznamy również laureata Nagrody im. Andrzeja Zawady, który otrzyma ufundowany przez prezydenta Gdyni grant podróżniczy w wysokości 15 tys. zł na zrealizowanie swojej wymarzonej wyprawy. W przerwach prezentacji organizatorzy zapraszają do odwiedzenia targów sprzętu i książek podróżniczej. Jak co roku będzie to okazja do spotkań z ich autorami, m.in. Andrzejem Boberem, Michałem Pauli i Tomaszem Michniewiczem. Podczas imprezy w Gdyni trasę promocyjną rozpocznie kanadyjska pisarka i podróżniczka Bernadette McDonald.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.