fot. Siostry Jadwiga i Zofia Ptach

Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie każdego roku realizuje kilka a nawet kilkanaście projektów grantowych. Najwięcej opartych jest o dotacje gminne.

W bieżącym roku są to głównie projekty realizowane już od kilku lat, jak prowadzenie zespołów „Spiéwné kwiôtczi”, „Kaszëbsczé nótczi” szkoły haftu w Miszewie i Baninie, szkółka umuzykalniająca oraz Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie. Jest jednak jeden nowy projekt, który tematycznie wpisuje się w obchody 800-lecia Żukowa. Jest to opracowanie i wydanie książki o tytule ”Leksykon Ziemi Żukowskiej”.

fot. Siostry Jadwiga i Zofia Ptach

Idea powstania książki zrodziła się przed dwoma laty, w okresie działalności stowarzyszenia „Siła Kaszub”. Leksykon będzie zawierać biogramy w układzie alfabetycznym zasłużonych postaci dla Żukowa i najbliższej okolicy: wybitnych norbertanek i norbertanów, księży, wójtów, burmistrzów, działaczy społecznych, działaczy regionalnych, ludzi kultury, męczenników, bohaterów wojennych, etc. Zamysł uzupełniono o inne hasła dotyczące oświaty, kultury, gospodarki i samorządności Ziemi Żukowskiej. Razem będzie około 150 haseł.  W Komitecie Redakcyjnym są m.in.: prof. Andrzej Groth, dr Tomasz Nowicki, Br. Zbigniew Joskowski. Nad całością czuwa red. Eugeniusz Pryczkowski.

Leksykon Ziemi Żukowskiej ma ukazać się już w kwietniu 2012 roku.
(jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.