fot. Łukasz Kaźmierczak

Poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu są nieszkodliwe dla środowiska – wynika z przedstawionego dziś raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny. Naukowcy prowadzili swoje badania w okolicach Łebienia, gdzie powstał pierwszy w kraju odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego.

fot. Łukasz Kaźmierczak

Choć miejscu pierwszego na terenie Polski wykopu w poszukiwaniu gazu łupkowego nie ma teraz żywej duszy. podlęborski Łebień był dziś na ustach całej Polski. Państwowy Instytut Geologiczny opublikował bowiem raport stwierdzający jednoznacznie, że poszukiwanie gazu łupkowego w pobliżu Łebienia nie zagraża ani środowisku naturalnemu, ani mieszkańcom okolicznych wiosek.

Naukowcy sprawdzili siedemnaści studni w pobliżu Łebienia. W żadnej nie stwierdzono zanieczyszczenia wody substancjami chemicznymi używanymi w procesie poszukiwania gazu łupkowego. Mimo wykorzystania około 18 tysięcy metrów sześciennych wody do szczelinowania otworu, nie obniżył się też poziom wód gruntowych. Podziemne rozbijanie skał, w których uwięziony jest gaz, także nie szkodzi ludziom i środowisku. Dziesięć mobilnych stacji sejsmicznych, które prowadziło badania podczas szczelinowania, nie odnotowało na powierzchni żadnych wstrząsów. Sami mieszkańcy Łebienia wyniki badań przyjęli z wielkim spokojem. Większość z nich  nie może się bowiem doczekać wydobywania gazu łupkowego.

– Jesteśmy przekonani, że próbny odwiert nie wyrządził środowisku naturalnemu żadnej szkody – powiedział  Tadeusz Bejart, mieszkaniec Łebienia. Wydobycie gazu łupkowego w Łebieniu na skalę przemysłową może się rozpocząć już za pięć lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.