fot. KWP Gdańsk

Ponad 90 funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej uderzyło w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem anabolikami. Zatrzymano w sumie 19 osób, w tym przywódców grupy. Odbiorcami sterydów byli głównie mieszkańcy Ameryki Północnej.

fot. KWP Gdańsk

Zatrzymane osoby odpowiedzą przed sądem za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za pranie brudnych pieniędzy.

– We wtorek 28. lutego dokładnie o godz. 6.00 rano 90 policjantów i strażników granicznych wkroczyło jednocześnie do 27 wytypowanych wcześniej pomieszczeń w Gdyni i okolicach. Z zebranych wcześniej informacji wynikało, że przebywają tam członkowie grupy przestępczej handlującej anabolikami – informuje ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 19 osób. 6 kobiet i 13 mężczyzn w wieku od 24 do 37 lat. Wśród nich byli przywódcy grupy.

Z ustaleń policjantów Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej i funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Komendy Morskiego Oddziału SG, którzy prowadzą sprawę wynika, że grupa działała od marca 2008 roku. Stałe źródło dochodu uczyniła sobie z obrotu preparatami farmaceutycznymi. Poprzez Internet oferowała mieszkańcom USA, Kanady, Australii, Belgii i Francji środki o działaniu dopingującym, wpływającym na wzrost masy mięśniowej oraz wydolności organizmu.

Każdy członek grupy miał swoje zadanie. Jedni zajmowali się paczkowaniem sterydów, inni ich wysyłką za granicę. Środki pakowane były w opakowania po grach planszowych, a następnie ponownie specjalnie foliowane, tak by wyglądały jak oryginalne gry. Na każdej przesyłce figurował fikcyjny nadawca. Dodatkowo członkowie grupy namawiali podstawione osoby do odbierania pieniędzy za sprzedany towar i przekazywania ich następnie członkom grupy. Z szacunków funkcjonariuszy wynika, że w ten sposób przywódcy grupy wyprali ok. 1,5 mln złotych i ponad 780 tys. dolarów.

fot. KWP Gdańsk

W trakcie realizacji funkcjonariusze wkroczyli także do magazynu, gdzie grupa pakowała środki dopingujące. Na miejscu śledczy znaleźli kilkanaście kartonów wypełnionych anabolikami oraz setki zaadresowanych kopert przygotowanych do wysyłki za granicę.

Funkcjonariusze zabezpieczyli 8 samochodów (w tym BMW X6, Mercedesa S500, Jeepa Grand Cherokee), biżuterię, zegarki, gotówkę, sprzęt RTV i AGD. Z uwagi na podejrzenie prania pieniędzy przez członków grupy prokurator wystąpił do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o zajęcie kont członków grupy. Łączna wartość zabezpieczonych pieniędzy i przedmiotów szacowana jest na ok. 1 mln złotych.

Zatrzymane osoby odpowiedzą przed sądem za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za pranie brudnych pieniędzy. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Troje przywódców grupy najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Grozi im nawet 15 lat więzienia. Wobec pozostałych 16 zatrzymanych prokurator już zadecydował o zastosowaniu policyjnych dozorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.