fot. ep

24 lutego 2002 roku zawiązał się klub Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie. Bardzo szybko rosła liczba członków organizacji. Obecnie jest ich 220. Jest to jeden z największych oddziałów w całym Zrzeszeniu, i najliczniejszy  spośród wszystkich oddziałów wiejskich.

– Jestem po wielkim wrażeniem tej działalności. Oddział baniński działa na skraju aglomeracji trójmiejskiej. Jest tu dużo mieszkańców o niekaszubskich korzeniach. Daje się to znakomicie godzić i tworzyć świetnie zorganizowaną wspólnotę o klarownie określonych wartościach tego regionu – podkreślał prezes ZKP Łukasz Grzędzicki, który na uroczystości jubileuszowej wręczył legitymacje nowym członkom, a w dowód uznania książki „Antologiô kaszëbsczi dramë” trzem dotychczasowym liderom organizacji: Albinowi Bychowskiemu – pierwszemu przewodniczącemu Klubu, Eugeniuszowi Pryczkowskiemu – przewodniczącemu klubu a po zawiązaniu partu w 2004 roku jego prezesowi przez dwie kadencje oraz aktualnemu prezesowi, Witoldowi Szmidtke.

fot. Weronika Kunek

– Wszystko zaczęło się od mszy z kaszubską liturgią słowa. Niedawno obchodziliśmy także ich dziesięciolecie. Wokół mszy skupiła się grupa ludzi, która potem zawiązała klub. Im wszystkim należą się ogromne podziękowania – wspomniał Albin Bychowski jeden z członków założycieli organizacji.

Jubileuszowy dzień rozpoczął się uroczystą mszą świętą celebrowaną przez ks. Jarosława Hinca i franciszkanina z Gniezna, Zbigniewa Joskowskiego rodem z Sierakowic, który po kaszubsku przeczytał ewangelię. Przybył on do Banina, by zapromować także swój najnowszy tomik poezji „Który odziewasz kwiaty. Chtëren òblôkôsz kwiatë”. Jest to kolejna, po tomiku „W remionach Piãknoscë, rzecz niezwykle płodnego poety i naukowca kaszubskiego. W ostatnich latach Joskowski wydał także naukowe prace „Biskupi z Ziemi Kaszubskiej” oraz „Święci z Kaszub”. Jest on jednym z wielu osób związanych z oddziałem w Baninie przez różne działania dla tej ziemi. Promocja przy okazji jubileuszu miała także charakter cyklicznych Spotkań z Literaturą i Muzyką Regionu, które realizowane są od kilku już lat. Przyjeżdżały na nie tak znane osoby, jak ks. prof. Jan Perszon, prof. Jerzy Apanowicz, prof. Andrzej Groth, reżyser Krzysztof Gordon, aktor Zbigniew Jankowski, poeta Stanisław Pestka, tłumacz Eugeniusz Gołąbek i wielu innych wybitnych postaci. Zaprezentowane to zostało na pokazie slajdów z dziesięcioletniej działalności.

Również na zdjęciach pokazano najważniejsze wydarzenia i dokonania, takie jak wręczenie sztandaru i poświęcenie pomnika ks. prał. Józefa Bigusa w 2006 roku, wyjazd na Giewont, pielgrzymkę do Jana Pawła II w 2004 roku, współpracę z Kaszubami z Kanady, wycieczki do Berlina, Wilna i wielu innych miejsc, festyny kaszubskie, szkoły haftu oraz mnóstwo innych działań, w tym otwarcie restauracji „Mùlk” sprzed tygodnia, gdzie odbyła się uroczystość X-lecia.

– Można śmiało powiedzieć , że uczeń przerósł mistrza – składając gratulacje podkreśliła prezes partu w Żukowie Lidwina Kreft.

Wraz ze swoim mężem, a jednocześnie prezesem O/ZKP w Kolbudach, była ona jednym z około stu gości uroczystości. Wśród nich byli także członkowie chóru „Chòranka” z Banina  oraz zespół „Młodzëzna”. Oba wzięły udział w artystycznej oprawie jubileuszu.
(ep)

Galeria

fot. Weronika Kunek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.