fot. greenwich.co.uk

Przez trzy dni na Bałtyku prowadzone będą ćwiczenia Marynarki Wojennej RP z brytyjskim okrętem flagowym HMS Bulwark. W sobotę i w niedzielę słynny okręt będzie otwarty do zwiedzania przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.

Dziś rano brytyjski okręt HMS „Bulwark” przywitany został  przez dwie polskie fregaty typu Oliver Hazard Perry (ORP „Gen. K. Pułaski” oraz ORP „Gen. T. Kościuszko”), które obecnie uczestniczą w ćwiczeniach polskiej floty na Bałtyku. Załogi okrętów Marynarki Wojennej RP i Royal Navy przećwiczą jedno z najważniejszych zadań jakie na morzu realizują siły morskie czyli osłonę strategicznego transportu morskiego. HMS „Bulwark” operować będzie w osłonie dwóch polskich fregat, które podczas tego ćwiczenia będą odpowiadać m.in. za obronę przed atakami z wody i powietrza na trasie przejścia zespołu okrętów. Zadanie to będzie wykonywane we współpracy z brytyjskim okrętem.

Załogi przećwiczą także manewrowanie w szykach, procedury łączności i monitoringu żeglugi. W trakcie manewrów przewidziano również dzienne i nocne operacje lotnicze z wykorzystaniem polskiego śmigłowca pokładowego SH-2G, w tym między innymi lądowania na pokładzie okrętu flagowego Royal Navy. Planowana jest także współpraca okrętów z samolotem patrolowo-rozpoznawczym Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

fot. greenwich.co.uk

HMS „Bulwark” zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie cywilnym w piątek, 17 lutego o godzinie 10:00 i pozostanie w Gdyni do wtorku. Jednostka będzie otwarta do zwiedzania w sobotę i niedzielę (18 i 19 lutego) w godzinach 10:00 – 16:00. W celu wejścia na teren portu należy pobrać przepustkę w biurze przepustek portu (ul. Polska 1).

HMS Bulwark (L15) to jednostka typu Albion, która obecnie pełni funkcję okrętu flagowego Royal Navy. HMS „Bulwark” wszedł do służby w 2005 roku. Ma 176,00 m długości, 29 m szerokości i 21,5 tysiąca ton wyporności. Jego prędkość maksymalna wynosi 18 węzłów, a podstawową załogę stanowi 325 osób. Okręt flagowy brytyjskiej Marynarki Wojennej pełni rolę okrętu dowodzenia, jednostki logistycznej i platformy transportowej. Jest w stanie zapewnić przerzut ponad 250 żołnierzy (Royal Marines) wraz z ich pełnym wyposażeniem. Na pokładzie samochodowym zmieści 31 dużych samochodów ciężarowych i 36 mniejszych pojazdów osobowo-terenowych. Jest także przystosowany do przewozu pojazdów opancerzonych lub czołgów. Na pokładzie rufowym jednostka posiada lądowisko, na którym może przyjąć dwa duże śmigłowce. Desant żołnierzy i sprzętu możliwy jest droga powietrzną lub za pomocą barek desantowych przewożonych wewnątrz okrętu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.