fot. kurierslupski.pl

Zmarł Zdzisław Daczkowski, wieloletni kierownik słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, architekt, znawca historii regionu. Miał 70 lat.

fot. kurierslupski.pl

Zdzisław Daczkowski zmarł w niedzielę, 12 lutego, po ciężkiej chorobie serca. Był wieloletnim konserwatorem zabytków, architektem i znawcą historii Pomorza.  Kierował Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Słupsku od roku 1976.  W styczniu, w wieku niespełna 70 lat przeszedł na emeryturę.

Zdzisław Daczkowski przyczynił się do uratowania wielu zabytkowych kościołów w regionie słupskim. – Nadzorował rekonstrukcję wieży słupskiego kościoła Mariackiego i wspierał nasz komitet odbudowy, a wiele razy pomagał mi osobiście w odkrywaniu niezwykłych historii pomorskich zabytków – mówi Piotr Ostrowski, dziennikarz TVP i prezes Radia Koszalin.  – Lubiłem przychodzić do jego biura, gdzie razem szperaliśmy w archiwach. Ja odkrywałem znane mu zakątki i obiekty, a on pomagał mi zgłębić o nich wiedzę. Nie lubił kamery, ale nigdy nie odmówił pomocy w realizacji moich telewizyjnych materiałów – wspomina Ostrowski. – To był niezwykły człowiek, posiadający olbrzymią wiedzę.

Zdzisław Daczkowski był też autorem wielu opracowań dotyczących zabytków, historii i architektury byłego województwa słupskiego. Dzięki niemu świetność odzyskały zamki w Bytowie i Człuchowie. W latach 80 uczestniczył w otwarciu słynnego grobu i sarkofagów Grafitów – książęcej rodziny de Croy w Słupsku.

2 KOMENTARZE

  1. To prawda. Czasem oschły, ale pod tą powierzchownością kryło się wielkie serce do historii regionu. Żegnaj Panie Zdzisławie.

  2. To był wspaniały człowiek i znakomity fachowiec. Zabytki chronił bez względu na ich z reguły niemiecki rodowód. Wspaniały jako człowiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.